Daha adil ve daha sağlıklı bir dünya inşa etmek için uğraşıyoruz

7 Nisan Dünya Sağlık Günü kapsamında Ak Parti İstanbul Milletvekili, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut ile bir röportaj gerçekleştirildi

Politika 07.04.2021, 15:14 03.09.2021, 12:45 Ahmet Balcı
Daha adil ve daha sağlıklı bir dünya inşa etmek için uğraşıyoruz

Türkiye ve dünya da pandemi süreci ve sağlık, hayatları nasıl etkiledi ?

İnsanlığın covid19 ile mücadele ettiği bu zor zamanda  doğal olarak pandemi ülkemizde de dünyada da  halk sağlığı gündeminde en ön sırayı aldı.

Bu beklenmedik salgın, sağlık sistemlerinin bu boyutta bir salgına büyük oranda hazır olmadığını insanlığa acı bir şekilde öğretti.

Biliyorsunuz Dünya Sağlık Örgütü bu seneki ‘’Dünya Sağlık Günü’’ temasını ‘’daha adil ve daha sağlıklı bir dünya inşa etmek ‘’ şeklinde belirledi. Bu temayı belirlemekte Covid 19 pandemisinin dünyada , sağlık hizmetlerine erişimdeki eşitsizliği bir kez daha göstermiş olması olduğunu düşünüyorum.

Zengin ülkeler maddi imkanları sayesinde aşı temininde başı çekerken aynı imkanlara sahip olmayan mesela Afrika ülkelerinin nereden ve nasıl aşı bulacağının tam bir muamma olarak kalması küresel aşı adaletesizliğinin gözler önüne seren bir gerçek.

Dünyada sağlık hizmetlerine erişimine erişimde gelir ve sosyal güvenlik durumu, eğitim, işsizlik, çalışma koşuları, gıda güvenliği, ayrımcılık, kadın erkek fırsat eşitsizliği, sağlık sistemlerine erişimde eşitsizlik gibi  bir çok sosyal determinantın rol oynadığını biliyoruz.

Sosyal bir devlet olmanın gereği olarak Türkiye’de bütün vatandaşlarımızın genel sağlık kapsamında olması, covid 19 tedavi ve aşılamasının ücretsiz karşılanması , güçlü bir sağlık sistemi ve hastane ve yatak kapasitisinin varlığı bu salgınla mücadele ederken elimizi güçlendiren önemli faktörlerdi.

Sağlık sistemlerinin doğal olarak pandemiye odaklandığı bu süreçte kanser, kalp ve damar hastalıkları dahil kronik hastalığı olan  kişilerin kontrollerini ertelediği veya öncelemediği için tedavi önleme çalışmalarında aksaklıklar yaşanabildiğini gözlemledik.

Bu akut durumdan dolayı sağlık politikaları ve sistemleri covid 19 a odaklansa da önlenebilir ölüm ve hastalıkların en önde gelen nedeni bulaşıcı olmayan/ kronik hastalıkların önlenmesi çalışmalarınının da devam etmesi büyük önem taşıyor. Bunun için de sağlıklı beslenme, bedensel aktif olma ,sigara ve alkol kullanmak vb pek çok davranışsal belirleyicinin önemli olduğunu biliyoruz. Pandemi döneminde ihmale uğrayan alanlardan biri de bu tarz önleme ve tarama faaliyetleri oldu diyebiliriz.

Dünya Sağlık Günü vesilesiyle vermek istediğiniz mesaj?

‘’Dünya Sağlık Günü’’ temasını ‘’daha adil ve daha sağlıklı bir dünya inşa etmek ‘’ile   uyumlu olarak bütün sağlık alanında yaşanan eşitsizliklerin daha adil bir dünya sisteminde önlenebilir olduğuna bir kez daha dikkat çekmek istiyorum . En temel hak olan sağlık hakkına erişimin bütün insanlar için sağlanabildiği, daha sağlıklı bir  daha adil bir dünya dileğimi tekrarlıyorum.

2021 yılı için sağlık ve sağlıkçılar için beklentiler ne olabilir?

Pandemi  sağlık çalışanların insanlık için ne kadar yaşamsal değerde olduğunu bir kez daha gösterdi. Pek çok sağlık çalışanı bu mücadele hayatını kaybetti .2021 Yılınının Sağlık Bakanlığımızın önerisi ile tüm dünyada  sağlık çalışanları yılı ilan edilmesi çok yerinde bir karar  olmuştur. Sağlık çalışanlarının çalışma şartlarının iyileştirildiği, sağlıkta şiddetin son bulduğu bir yıl olması için en büyük beklentimiz ve çalışmalarımız o yönde. Pandemide üzerimize düşen kişisel sorumlulukları yerine getirerek hem sağlık çalışanlarımızla dayanışmamızı göstermemiz hem de pandemiyle mücadelede başarıya ulaşmamız için büyük önem taşıyor. Bunu 2021 yılında başaracağımıza inanıyorum.

Yorumlar (0)