Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi Gazze'nin Covid yükünü hafifletiyor

Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi'nde bir yılda 3 bin 500'den fazla Covid-19 hastası tedavi edildi.

GENEL 08.04.2021, 15:02 08.04.2021, 15:11
Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi Gazze'nin Covid yükünü hafifletiyor

İsrail'in 2006'dan bu yana kara, deniz ve havadan abluka altında tuttuğu yaklaşık 2,1 milyon nüfusa sahip Gazze Şeridi'nde Covid-19 salgını tehlikeli boyutlara ulaştı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) abluka altındaki Gazze Şeridi'nde inşa ettirdiği Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi, bölgede koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren sağlık sektörü üzerindeki yükü büyük ölçüde hafifletiyor.

İKİ TESTTEN BİRİ POZİTİF ÇIKIYOR

Salgının giderek yayılması, abluka nedeniyle zor günler geçiren Gazze'deki sağlık sektörü üzerindeki yükü daha da ağırlaştırdı.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığının verilerine göre, dün yapılan 4 bin 982 Covid-19 testinden 1916'sı pozitif çıktı. Neredeyse her iki testten birinin pozitif çıkması, salgının bölgede geldiği tehlikeli boyutu gözler önüne seriyor.

Gazze'deki hastanelerdeki yoğunluk artarken, TİKA'nın yaptırdığı Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi, Covid-19 salgınıyla mücadelede önemli görevler üstleniyor.

HASTANE GAZZEDEKİ YÜKÜ OLDUKÇA HAFİFLETTİ

Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla 30 Mart 2020'de Covid-19'la mücadele için Filistin makamlarına devredildi. O günden bu yana hastanede 3 bin 500'den fazla Covid-19 hastasının tedavisi gerçekleşti.

Son model cihazlarla donatılan hastanede, bugün itibarıyla 9'u yoğun bakımda olmak üzere 100'e yakın Covid-19 hastası tedavi görüyor.

Durumu ağır yeni hastaların gelme ihtimali nedeniyle hastanede yeni yoğun bakım üniteleri hazırda bekliyor. Bu zor süreçte Gazze'deki hastaneler üzerindeki yükü oldukça hafifletmiş durumda.

HASTANE GAZZE'NİN EN MODERN SAĞLIK MERKEZİ

Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi Başhekimi Mervan el-Hams, hastanenin Gazze'deki Covid-19 salgınıyla mücadelede oynadığı önemli role dikkati çekti. 

Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi, toplam 33 bin 400 metrekarelik kapalı alanda birbiriyle bağlantılı 8 blok, 4 ameliyathane, yoğun bakım üniteleri, laboratuvarlar ve 180 odadan oluşuyor.

Hastanenin Nisan 2020'den bu yana Covid-19 hastalarına ayrıldığını aktaran Hams, "Covid-19 hastalarını tedavi etmemize imkan sağlayan bu tam teşekküllü hastaneyi bize sağladıkları için Türkiye'deki kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Bu hastane Kovid-19 krizinin Gazze'deki halkımız üzerindeki etkisini hafifletti. Bu vesileyle Türk hükümetine ve Türk halkına bir kez daha şükranlarımızı sunmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

HASTANENİN BAŞHEKİMİ DESTEK ÇAĞRISINDA BULUNDU

Başhekim Hams, İsrail ablukası ve salgının hızla yayılması nedeniyle Gazze'de durumun kritik olduğuna işaret etti.

Hams, "Türkiye'deki kardeşlerimize bize destek olmaları çağrısı yapıyorum. Çünkü bize karşı uygulanan ablukanın yanı sıra Covid 19 kriziyle karşı karşıya olmamız nedeniyle en kötü zamanları yaşıyoruz. Covid-19 vakalarının giderek artması nedeniyle hastane için daha fazla malzemeye ve ekipmana ihtiyacımız var" dedi.

Yorumlar (0)