Salgının ilk yılında İstanbul'da hava kirliliği azaldı

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bünyesinde yapılan araştırmaya göre, Covid-19 salgınının birinci yılında hava kirliliği önceki yıla oranla yüzde 10 azaldı.

GENEL 16.04.2021, 14:20 16.04.2021, 14:21
Salgının ilk yılında İstanbul'da hava kirliliği azaldı

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros koordinatörlüğünde, bölüm öğrencileri tarafından yeni tip koronavirüs salgınının birinci yılında, hava kirliliği oranı üzerine araştırma yapıldı.

Yapılan araştırmada, İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonlarındaki azotdioksit (NO2) hava kirliliği oranı incelendi.

SADECE ESENLER'DE YÜZDE 1 ARTIŞ GÖRÜLDÜ, İSTANBUL GENELİNDE HAVA KİRLİLİĞİ YÜZDE 10 AZALDI

Sonuçlara göre, İstanbul'da hava kirliliği oranı salgının birinci yılında, önceki yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 10 azaldı.

Aynı döneme göre, kentte hava kirliliği sadece Esenler'de yüzde 1 artış gösterdi.

ESENYURT YÜZDE 24 AZALMAYLA İLK SIRADA

Kentte bir yıl öncesine göre hava kirliliğinin en fazla azaldığı ilçelerin başında yüzde 24 ile Esenyurt yer alırken, bunu yüzde 21 ile Başakşehir, yüzde 18 ile Ümraniye ve yüzde 15 ile Fatih izledi.

HER YIL 7 MİLYON İNSAN HAVA KİRLİLİĞİ NEDENİYLE HAYATINI KAYBEDİYOR

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, hava kirliliğinin sanayileşmeye birlikte insanlığın önündeki en büyük tehlikelerden biri olduğuna işaret etti.

Dünyada her yıl 7 milyon insanın hava kirliliğinden dolayı hayatını kaybettiğini belirten Toros, "Hava kirliliği birçok hastalığı da olumsuz yönde etkiliyor." diye belirtti.

HAVA KİRLİLİĞİNİN AZALMASI KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN DE ÖNÜNE GEÇİYOR

Toros, koronavirüs salgınının yayılmasının engellenmesi için alınan tedbirleri anımsatarak, şunları kaydetti:

"İnsanların etkinliğinin azalması tüm dünyada hava kirliliğini azalttı. İTÜ olarak koronavirüs salgınının birinci yılında hava kirliliği oranını bir önceki yıla göre değerlendirdik. İstanbul'daki istasyonların azotdioksit değerlerine baktık.

Ölçüm değerlerine göre İstanbul'da koronavirüs salgınının birinci yılında hava kirliliği oranı bir önceki yıla göre en fazla Esenyurt ve Başakşehir'de azaldı. Hava kirliliği oranı sadece Esenler'de arttı. Hava kirliliğinin azalması atmosfere karbon salınımını azalttı ve küresel iklim değişikliğinin azalması yönünde önemli bir katkı sağlamış oldu. Hava kirliliğinin azaltılması için kaynakların verimli kullanılması ve israfa son verilmesi son derece önemlidir."

Yorumlar (0)