Sağlık ekipleri, karlı yollardan geçip vatandaşa aşı ulaştırıyor

Elazığ'da Covid-19 aşı çalışması yürüten mobil sağlık ekipleri, olumsuz hava koşullarına rağmen vatandaşlara ulaşıyor.

GENEL 02.02.2022, 11:02 02.02.2022, 13:13
Sağlık ekipleri, karlı yollardan geçip vatandaşa aşı ulaştırıyor

Mobil aşı ekipleri, 200 aşı noktasında sundukları hizmetin yanı sıra kar nedeniyle kapanan yolların açılmasının ardından köy köy, mahalle mahalle, ev ev dolaşarak çeşitli nedenlerle aşıya ulaşamayan vatandaşları ziyaret ediyor.

Çetin kış koşullarının hüküm sürdüğü bölgede salgının kontrol altına alınması için tüm zorluklara rağmen çalışmalarını aksatmadan sürdüren ekiplerin ziyaret ettikleri adreslerden biri de merkeze bağlı Harmanköy oldu.

EVDE AŞI HİZMETİ DEVAM EDİYOR

Vatandaşlara evlerinde aşı yapan sağlıkçılar, aşılarını yaptırmayan kişileri de bilgilendirdi.

Ekiplerin hedefi toplumsal bağışıklığı artırarak Covid-19 risk haritasında "sarı" kategorideki Elazığ'ın "maviye" dönmesini sağlamak.

AŞI ÇALIŞMALARI KAR KIŞ DEMEDEN SÜRÜYOR

Aşı ekibinde yer alan sağlıkçılardan Hacer Tekeş Çam, kentte aşı çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü söyledi. Daha çok sağlık merkezlerine gitme imkanı olmayan kişilere ulaştıklarını belirten Çam, ekip arkadaşlarıyla sahada salgınla en iyi şekilde mücadele ettiklerini dile getirdi.

Çam, kentte vaka artışını durdurabilmek için seferberlik halinde mücadele ettiklerini söyleyerek, "Yoğun kar yağışı nedeniyle kırsalda, köylerde aşı yapma imkanımız daha da zorlaşıyor. Ulaşım anlamında çok sıkıntı yaşıyoruz. Yollar kar dolayısıyla kapanıyor. Valiliğin koordinasyonunda kısmen açılan yolları aşıp köylere giderek ihtiyacı olan vatandaşlarımızı aşılıyoruz." dedi.

VATANDAŞ EKİPLERE DUA EDİYOR, GÜZEL DİLEKLERDE BULUNUYOR

Bu yıl kış ayının sert geçtiğini aktaran Çam, tüm zorluklara rağmen insanlara ulaşıp aşı yaptıklarında çok güzel dönüşler aldıklarını belirtti.

"Bizlere dua ediyorlar, güzel dileklerde bulunuyorlar." diyen Çam, bunun çalışma isteklerini daha da artırdığını kaydetti.

Çam, herkesi aşı konusunda duyarlı olmaya davet ederek, "Kar kış demeden çalışıyoruz. Aşı hakkı gelenler lütfen aşılarını yaptırsın. Bağışıklığımızı geliştirebilelim." diye konuştu.

İLK GÜNDEN BERİ SAHADALAR

Ertuğrul Murat da Covid-19 ile mücadelede ilk günden bu yana sahada olduklarını, vatandaşların sağlığına kavuşması için mücadele ettiklerini belirtti.

Murat, "Kar kış şartlarında köylerimizdeki vatandaşları aşılamaya gidiyoruz. Engelli, yatalak, yaşlı ve imkanı olmayan kişilerin aşılarını yapıyoruz. Bu işi gönülden yapıyoruz. Güzel dönüşler alınca mutlu oluyoruz." ifadelerini kullandı.

SAĞLIK MERKEZLERİNE GİDEMEYENLERİN KAPISINA KADAR GİDİYORLAR

Harmanköy köyünde yaşayan 12 çocuk annesi 76 yaşındaki Emanet Akaya ise aşı için sağlık ekiplerine teşekkür etti.

Akaya, "Allah sağlık görevlilerimizden razı solsun. Kapıma kadar gelip aşımı yaptılar. Kar yağışını dinlemediler. Felçliyim, yürüyemiyorum. Bu aşıdan sonra inşallah daha güvende olacağım." şeklinde konuştu.

4 çocuk annesi 82 yaşındaki Münibe Karan da sağlık sorunları nedeniyle evden çıkmakta güçlük çektiğini aktararak, "Gelip aşımı yaptılar, sağ olsunlar. Devletimizden milletimizden Allah razı olsun." dedi.

Yorumlar (0)