Prof. Dr. Aydın: “Burdur’da sürü bağışıklığı oluştu”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Burdur'un koronavirüsle mücadelede iyi bir süreç yönettiğini belirtti

GENEL 19.03.2021, 13:45 Admin
Prof. Dr. Aydın: “Burdur’da sürü bağışıklığı oluştu”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kemalettin Aydın, "Kırmızı koddan bir iki ilin turuncuya dönüşebileceğini düşünüyorum. Burdur gayet iyi bir süreç yönetti. Burdur turuncuya dönebilir düzeyde bir süreç yönetimindedir" dedi.

BURDUR TURUNCUYA DÖNEBİLİR

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kemalettin Aydın, koronavirüs tablosunun değerlendirerek, Burdur'la ilgili sevindirici haberler verdi. Çok riski grubu temsil eden kırmızı kodda olan Burdur'un, süreci iyi yönettiğini işaret eden Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kemalettin Aydın, "Kırmızı koddan bir iki ilin turuncuya dönüşebileceğini düşünüyorum. Burdur gayet iyi bir süreç yönetti. Burdur turuncuya dönebilir düzeyde bir süreç yönetimindedir" dedi.

Prof. Dr. Aydın, bir kısım yerlerin mavi olmasıyla beraber bazı yerlerin de neredeyse tamamının kırmızı olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Aydın, "Bunun coğrafi yaşam, mevsimsel ve daha önce salgının tsunami olarak karşımızda olduğu dönemdeki geçirilme oranıyla bağlantı kurabiliriz” dedi.

BÖLGEDE SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI OLUŞTU

Aydn, “Benim analizim; o bölge salgının bir önceki dönemini çok yoğun geçirdi. Ailesinde vakası olmayan, sülalesinde kaybı olmayan bir aile yok. Burada sürü bağışıklığı dediğimiz geçirilmiş enfeksiyon bağışıklığı önemli bir oranda oluştu. İkincisi bu bölge kış mevsiminde, kar, kış, mevsimsel şartlar, birbirlerine gitme, gelme oldukça az" diye görüşlerini aktardı.

Aydın, "Bunlar önümüze gelecektir. İlin rengi değişmekten öteye, bir kısım illerde il rengiyle kalmakla beraber, ilin Hıfzıssıhha Kurulu bir üst renge ait kararlar alabilecektir. Belki bunların içinde okulların seyreltilmesinden ya da bazılarına yeniden ara verilmesine kadar gidebilecektir” ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)