Prof. Dr. Aydın: Aşı kadar milletle iletişim de önemli

Prof. Dr. Kemalettin Aydın, aşı karşıtlarının neden aşıya karşı olduklarını anlamak için empati yaparak sorunun kaynağına inilmesi gerektiğini ifade ederek iletişimin önemine vurgu yaptı.

GENEL 17.08.2021, 13:12 20.08.2021, 16:29 Admin
Prof. Dr. Aydın: Aşı kadar milletle iletişim de önemli

Türkiye’de hoşlanma sürecine girilmesinin ardından toplumun bazı kesimlerinde aşı karşıtlığı oluştu. Aşıya yönelik bu önyargıya karşı doktorlar, sağlık çalışanları ve konunun ilgilileri sürekli olarak açıklamalarda bulundu.

“İLETİŞİM AŞI KADAR ÖNEMLİ”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, aşı karşıtlığının kaynağında vatandaşı ikna etmesi gerekenlerin İletişim şekillerinde sıkıntı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Aydın, “aşı kadar milletle iletişimde önemli” ifadelerini kullandı.

BİLİMSEL VERİLERİN HALKA SÖYLENİŞİNDE EKSİKLİKLER VAR

Prof. Dr. Kemalettin Aydın, aşı karşıtlarının düşüncelerinin neden bu şekilde olduğunu merak ettiğini ve sonucunda iletişim eksikliğinden kaynaklanan nedenler olduğunu belirtti. Aydın, bilimin ve bilimsel verilerin halka söyleniş biçimi ve söyleyen kişilerin söyleyiş tarzındaki eksiklikler olduğunu ifade etti.

Aydın, konuya ilişkin şunları kaydetti:

“Aşı karşıtları ne diyor diye merak ettim ve inceledim. Ana sorun olarak şunu gördüm: bilimin ve bilimsel verilerin halka söyleniş biçimine ve söyleyen kişilerin söyleyiş tarzındaki ötekileştirmeyi aşı karşıtlığında kullanıyorlar, yani aşı kadar milletle iletişimde önemli.”

Yorumlar (0)