Pfizer'in Covid-19 ilacının 12 yaş üstü bireylerde kullanımı için başvuru yapıldı

EMA'dan yapılan açıklamaya göre Covid 19 tedavisi için geliştirilen ilacın Avrupa'da kullanımı için onay başvurusu yapıldı.

GENEL 11.01.2022, 10:30 11.01.2022, 10:48
Pfizer'in Covid-19 ilacının 12 yaş üstü bireylerde kullanımı için başvuru yapıldı

Avrupa Birliği'nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), ABD şirketi Pfizer tarafından Covid-19 hastalığının tedavisi amacıyla geliştirilen ilacın AB'de kullanımı için onay başvurusu yapıldığını açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre, "Paxlovid" adlı antiviral ilacın koşullu pazar onayı başvurusunun değerlendirmeye alındığı belirtildi.

12 YAŞINDAN BÜYÜKLERİN TEDAVİSİ İÇİN BAŞVURU YAPILDI

Pfizer'in ağızdan alınan ilacıyla ilgili ön değerlendirme daha önce başlatılmıştı. Bu sayede değerlendirme sürecinin nispeten kısa süreceği bildirildi.

Başvurunun 12 yaşından büyük hastaların tedavisi için yapıldığı ifade edilen açıklamada, başvuruyla ilgili değerlendirme sonucunun birkaç hafta içinde duyurulabileceği söylendi.

ACİL KULLANIM TAVSİYE EDİLMİŞTİ

Amerikan ilaç firması Pfizer, aralık ayında, ilacın Covid-19 hastalarının hastaneye yatışlarını veya ölüm riskini yüzde 88 azalttığını duyurmuştu.

EMA, geçen ay yaptığı değerlendirme sonucunda ilacın onay almamasına rağmen yetişkinlerde acil durumlarda kullanılmasını tavsiye etmişti.

KISA SÜREDE ONAYLANMASI BEKLENİYOR

EMA'nın aşılar ve ilaçlar hakkındaki incelemeleri sonrası aldığı kararların AB Komisyonu tarafından onaylanması gerekiyor. AB Komisyonunun onayları genellikle çok kısa sürede çıkıyor.

Yorumlar (0)