Pfizer-BioNTech'in yeni varyantlara uyumlu aşısı inceleniyor

Avrupa Birliği'nin (AB) ilaç düzenleyici Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Pfizer-BioNTech'in Covid-19 aşısının Omicron varyantlarına uyumlu versiyonunu değerlendirmeye aldı.

GENEL 16.06.2022, 09:30 16.06.2022, 09:34
Pfizer-BioNTech'in yeni varyantlara uyumlu aşısı inceleniyor

EMA'nın açıklamasına göre, "Comirnaty" adı verilen aşı öncelikle kimya, üretim, kontrol açılarından incelenecek. Şirket aşının geliştirilmesinde ilerleme kaydettikçe EMA'nın eline Omicron alt varyantlarına karşı etkililik ve bağışıklık tepkisi hakkında daha fazla veri geçecek.

İnceleme, resmi başvuru için yeterli veri sağlanana dek devam edecek.

AŞIYA ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN BİR YÖNTEM OLACAK

Açıklamada "Bu inceleme, AB yetkililerinin üye ülkelerde mevcut ve gelişmekte olan Covid-19 varyantlarıyla mücadele etmek için ihtiyaç duyabilecekleri uyarlanmış aşılara zamanında erişmelerini sağlamak için çalışma yollarından biridir." ifadesine yer verildi.

Avrupa Birliği'nin (AB) ilaç düzenleyici Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Pfizer-BioNTech'in Covid-19 aşısının Omicron varyantlarına uyumlu versiyonunu değerlendirmeye aldı.Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen ve "Comirnaty" adı verilen Covid-19 aşısı, AB'den 2020 sonunda onay almıştı.

"SALGIN BİTMİŞ DEĞİL" DENMİŞTİ

EMA'nın aşı stratejisinden sorumlu yetkilisi Marco Cavaleri, 5 Mayıs'taki açıklamasında, "Bu salgın daha bitmiş değil. Covid-19 hayatımızı etkilemeye devam edecek." demişti. BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının izlenmesi gerektiğini vurgulayan Cavaleri, salgınla mücadelenin ana unsurunun aşılar olduğunu hatırlatmıştı.

Yorumlar (0)