Pandemi bitebilir mi? Virüsün hızı artıyor, belirtiler azalıyor

Doç. Dr. Ali Ilgın Olut, Omicron varyantı ile birlikte pandeminin 2023’e kadar bitebileceği görüşünde olduğunu açıkladı.

GENEL 19.01.2022, 12:09 19.01.2022, 13:07
Pandemi bitebilir mi? Virüsün hızı artıyor, belirtiler azalıyor

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu’nda gündem Omicron varyantı oldu. İzmir Alsancak Rotary Kulübü, Omicron ile birlikte pandemide yaşanan son gelişmeleri uzmanından öğrenmek için İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği Eğitim Görevlisi ve Pandemi Bölüm Sorumlusu Doç. Dr. Ali Ilgın Olut’u ağırladı.

VİRÜS HIZLA ÇOĞALDI, BELİRTİ SÜRESİ KISALDI

Tüm dünyada vaka sayılarında hiç olmadığı kadar artış gözlendiğini anımsatan Doç. Dr. Olut şunları kaydetti:

“Virüs dış protemlerini değiştirerek hücrelere kolaylıkla tutunur hale geldi, uyumlandı. Çoğalma hızının ortalama 70 kat fazla olduğunu gördük. Hâkim olan ve daha ölümcül olan Delta Varyantı’na göre bulaştırıcılık 10 kat arttı. Virüs hızlı çoğaldığı için belirti süresi 3 gün oldu yani kısaldı. Evcilleştiği için hücreyi tutmayı öğrendi, öldürücülük oranı da düştü."

OMİCRON İLE PANDEMİ BİTEBİLİR

Olut, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şimdi akıllardaki tek soru, Omicron salgının sonu mu olacak? Klinik olarak soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonları, kas ağrıları, aşırı yorgunluk, ateş gibi belirtiler gösteren virüs zaman içerisinde mutasyon yaygın hale gelir yada değişik mutasyonlar ile sürer gider. Ben Omicron ile pandeminin 2023’e kadar biteceği konusunda iyimserim.”

Yorumlar (0)