Özbekistan'da nöroloji uzmanlarını birleştiren kongre

"4. Uluslararası Türk Dünyası Multipl Skleroz Kongresi" Semerkant’ta gerçekleştirildi.

GENEL 21.06.2022, 13:16 21.06.2022, 15:33
Özbekistan'da nöroloji uzmanlarını birleştiren kongre

Özbekistan ve Türkiye sağlık bakanlıkları, Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Semerkant Devlet Tıp Üniversitesi, Taşkent Pediatri Tıp Enstitüsü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA ) ve Türk Nöroloji Derneğinin destekleriyle Türk Dünyası Multipl Skleroz Araştırmaları Derneği tarafından organize edilen "4. Uluslararası Türk Dünyası Multipl Skleroz Kongresi"ne, Türk dili konuşan ülkelerden 200’den fazla nöroloji uzmanı ve bilim insanı katılım gösterdi.

HASTALIĞIN SON GELİŞMELERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ TARTIŞILDI

Multiple skleroz hastalığındaki son gelişmelerin, tanı ve yeni tedavi yöntemlerinin, hastalığın kliniğe yansımalarını ve çevresel boyutunun ele alındığı kongrede, hastalığın tedavisinde yeni yöntemlerin kullanılması ve bu konuda iş birliklerinin geliştirilmesi hakkında görüşler tartışıldı.

ATA TOPRAKLARINDA MESLEKTAŞLAR BİR ARADA

Kongrenin kapanış etkinliği ise başkent Taşkent’te düzenlendi.

Kongrenin kapanışında konuşan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Türk Dünyası Multipl Skleroz Kongresi Eş Başkanı Prof. Dr. Şeref Demirkaya, ata topraklarında meslektaşlarıyla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Prof. Dr. Demirkaya, geçmişten beri geniş bir coğrafyaya, zengin bir bilgi ve deneyim birikimine sahip olan bu topraklarda doğan İbn-i Sina’nın yazdığı kitapların 400 yıl boyunca Batı tıbbına yön verdiğinin altını çizdi.

İBN-İ SİNA'NIN İLMİ BATIYA YÖN VERDİ

Semerkant ve Buhara’daki müzeleri gezerken, tarihi eşyaların yanı sıra o döneme ait kitapları da gördüğünü ve bunun kendisinin çok mutlu ettiğini aktaran Demirkaya, "O kitapları müzelerden okullarımıza, akademik kurumlarımıza taşıdığımız zaman, bizleri tutacak, durduracak kimse olmayacaktır." şeklinde konuştu.

Kongre Eş Başkanı Prof. Dr. Hüsnü Efendi ise kongrenin doktor, asistan ve uzman değişim programları başlatılması açısından da faydalı olacağına inandığını ifade etti.

TÜRKİYE, HASTALIĞIN TEDAVİSİNDEKİ BAŞARISINI DİĞER ÜLKELERLE DE PAYLAŞIYOR

Özbekistan Nöroloji Birliği Başkanı Bahtiyar Gafurov da kongrenin, nöroloji uzmanlarını birleştirdiğini ve bu alandaki büyük bir açığı kapattığını kaydetti.

Gafurov, Türkiye’nin, multipl skleroz hastalığının tanısı ve tedavisinde önemli başarılar elde eden ülkelerden olduğunu ve bu başarıların diğer ülkelerle paylaşılmasında kongrenin önemli rol oynadığını söyledi.

Özbeklerde, "bir kişi köprü kurar, tüm insanlar bu köprüden geçer" diye bir deyim olduğunu anımsatan Gafurov, "Sayın Demirkaya işte bu köprüyü kurdu, bizler ise dördüncü kez kongreyi düzenleyerek bu köprü üzerinden geçiyoruz." dedi.

2023 yılında Azerbaycan’da, 2024 yılında ise Kazakistan’da söz konusu kongrenin yapılması planlanıyor.

Yorumlar (0)