NASA'nın favorilerinden biri: Van Gölü'nün fotoğrafı

Uluslararası Uzay İstasyonunda görev yapan astronotların çektiği dünya fotoğraflarından oluşan "Dünya Turnuvası" adlı çevrimiçi yarışmada, Van Gölü’nün fotoğrafı Nasa’nın favorisi oldu.

GENEL 15.03.2021, 14:40 Admin
NASA'nın favorilerinden biri: Van Gölü'nün fotoğrafı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı, 20 yılı aşkın sürede Uluslararası Uzay İstasyonunda görev yapan astronotların çektiği 20 dünya fotoğrafından oluşan yarışmada, Astronot Kate Rubins'in 12 Eylül 2016'da çektiği Van Gölü'nün uzaydan göründüğü fotoğrafı favoriler arasında yer aldı.

Van Gölü'nün, dünyanın en büyük sodalı gölü olduğu bilgisinin de verildiği fotoğraf kısa sürede binlerce kişi tarafından beğenildi.

VAN VE BİTLİS’TE SEVİNÇ YAŞANDI

Van Gölü'nün uzaydan çekilen görselinin de yer alması Van ve Bitlis'te sevinç yarattı. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van Gölü görselinin NASA'nın favorileri arasında yer almasının memnuniyetini yaşadıklarını belirtti.

Van ve Bitlis'te yaşayanlar, sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarla sevinçlerini dile getirip, fotoğrafın birinci seçilmesi için destek çağrısında bulundu.

VAN GÖLÜNÜN DÜNYADA BİLİNİRLİĞİNİN ARTMASI İÇİN BİR FIRSAT”

Yarışmanın 15 Mart Pazartesi günü sona ereceğini belirten Vali Bilmez, "Van Gölü'nün, dünyada bilinirliğinin artması için bu yarışma bir fırsat oldu. Van Gölü, yeryüzünün en güzel mekanlarından biridir. Tarihten bize miras kalmış. Bu değeri koruyarak yeni nesillere aktarmamız gerektiğine inanıyoruz. Bu yarışma sayesinde inşallah Van Gölü konusundaki farkındalık da artmış olur. Hemşerilerimizden de bu yarışmaya ilgi duymalarını bekliyorum." diye konuştu.

Yarışmada, NASA'nın resmi sitesi üzerinden "https://earthobservatory.nasa.gov/tournament-earth" oy kullanılabiliyor.

Yorumlar (0)