Koronavirüsün hamsterdan insana bulaştığı tespit edildi

Hong Kong'da yapılan bir araştırmaya göre, Covid-19 hamsterlardan insanlara bulaşabiliyor.

GENEL 31.01.2022, 12:45 31.01.2022, 13:18
Koronavirüsün hamsterdan insana bulaştığı tespit edildi

Bloomberg'te yer alan habere göre, Hong Kong'da araştırmacılar, hamsterların insanlara Covid-19 bulaştırabileceğine dair kanıtlar buldu ve insanlar arasındaki enfeksiyonları hayvanlara bağladı.

Araştırma için evcil hayvan dükkanlarından toplanan hayvanlardan alınan örnekler test edildi.

Testlerin sonucunda birbirinden bağımsız iki "hamsterdan insana bulaşı" vakası görüldü.

DELTA VARYANTI HAMSTERDAN İNSANA BULAŞIYOR

The Lancet dergisinde yayımlanan çalışma, Delta varyantının hamsterdan insana bulaşabildiğine dair ilk belgelenmiş bulguları sağladı.

Çalışmaya göre, söz konusu hamsterlar, Hong Kong'a ithal edilmeden önce virüse yakalandı ve bu durum, araştırmacılara evcil hayvan ticaretinin Covid-19'un sınırlar ötesine yayılmasını kolaylaştıran bir yol olabileceğini düşündürdü.

EVCİL HAYVAN DÜKKANI ÇALIŞANINA BULAŞMIŞTI

Araştırmacılar çalışmada, "Bu çalışma, evcil hamsterların Covid-19 enfeksiyonunu kapabileceğini ve virüsü insanlara geri iletebileceğini ortaya koyuyor. Hamsterlarda dolaşan Covid-19 virüsü, insanlara bulaşabilir." ifadelerini kullandı.

Hong Kong'da 18 Ocak'ta bir evcil hayvan dükkanı çalışanının Covid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından virüsün birkaç farede görüldüğü, bunun üzerine fareler dahil yaklaşık 2 bin küçük hayvanın itlaf edileceği bildirilmişti.

Tedbir kapsamında, 7 Ocak'tan sonra evcil hayvan dükkanından fare satın alan müşterilerin zorunlu karantinaya alınacağı ve farelerin itlaf edilmek üzere yetkililere teslim edilmesi gerektiği belirtilmişti.

Yorumlar (0)