İstanbul’da Covid 19 vakaları düşüşte

Koronavirüs vakaları şubatın ilk haftasında pik yaptı ve yeniden düşüşe geçti. İstanbul'da yoğun bakımlardaki hasta sayıları ciddi oranda azaldı.

GENEL 15.04.2022, 09:37 15.04.2022, 11:27
İstanbul’da Covid 19 vakaları düşüşte

İstanbul'daki kamu ve üniversite hastanelerinin Covid-19 servisleri ve yoğun bakımlarında yatan hasta sayılarında belirgin bir azalma görüldü.

Omicron varyantıyla şubat ayının  ilk haftasında tavan yaptıktan sonra düşüşe geçen günlük vaka sayıları, mart ayı itibarıyla hızla azalıyor. Bu durum, hastanelerin Covid-19 servislerinde tedavi gören hasta sayılarında da büyük oranda düşüş görülmesini sağladı.

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Recep Demirhan, hastanelerinde Covid-19 nedeniyle yoğun bakımlarda yatan hasta sayısında azalma olduğunu ifade ederek, yaklaşık bir ay önce yoğun bakımda yatan hasta sayısının bugün 4'te 1'e indiğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Demirhan, "Şu anda Covid yoğun bakımında 12 hastamız yatıyor. Bir ay önce bu rakam 45-50 civarındaydı." ifadelerini kullandı.

AŞILANMA ARTTIKÇA İNSANLAR DAHA AZ HASTALANIYOR

Prof. Dr. Demirhan, "Aşılanma arttıkça da insanlar çok az hastalanıyorlar, Covid onları çok az etkiliyor. Dolayısıyla yoğun bakıma, servise daha az yatış oluyor. Bu da onun en güzel göstergesi. Bu aslında ülkemizde sağlık alanında aşının Covid-19'a karşı bir başarısı. Aşıyla elde edilmiş çok ciddi bir bağışıklık ve ondan dolayı ortaya çıkan güzel bir tablo." dedi.

KRONİK HASTALIĞI OLAN İLERİ YAŞ GRUBU HASTALAR KALDI

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit ise Covid-19'dan 16 kişinin yoğun bakımda, 24 kişinin ise serviste tedavi gördüğünü kaydetti.

Prof. Dr. Yiyit, hızlı bir azalış trendine girildiğini belirterek, "Covidin yatış endikasyonu olarak çok belirleyici olmadığı bir dönemdeyiz. En son kalan hastalarımız genelde kronik hastalığı olan ileri yaş grubu kişiler. Bir kısmının Covidi aslında geçti ama ek hastalıkları nedeniyle tedavi ediliyorlar ve taburcu edilmeyi bekliyorlar. O yüzden salgın ciddi manada sıkıntı oluşturabilecek gücünü kaybetti." ifadelerini kullandı.

ACİL DURUM HASTANESİ SERVİSLERİNDE HASTA SAYISI AZALDI

Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesinin bağlı olduğu Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Tolga Adaş, acil durum hastanesinde yatan hasta sayısının azaldığını ifade etti.

Adaş, "Acil durum hastanesinin servislerinde yaklaşık 40-45 hasta oluyor. Yoğun bakımda da 13-15 arası hasta oluyor." bilgisini paylaştı. Geçmiş dönemdeki vaka sayılarının yüksekliğini anımsatan Adaş, yüzde 80-85 oranında azalma yaşandığını vurguladı.

EN SAKİN DÖNEM YAŞANIYOR

Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesinin bağlı olduğu Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Alpaslan Tanoğlu, salgının başından beri acil durum hastanesinin en sakin dönemini yaşadığını bildirdi.

Tanoğlu, bu ay başından itibaren yoğun bakımlarda küçülmeye gittiklerini söyledi:

"Bu sabah itibarıyla Covid-19 yoğun bakımda 34 hastamız var. Yaklaşık 88 de serviste hastamız var. Bir hafta önce, yoğun bakımda 40-41 civarında hasta varken, servislerde 100-110 bandında oynuyordu. Son 7-8 günlük dönemde bile hem yoğun bakım hem de servis hastalarında yüzde 10-15 arasında bir azalma var. Ayaktan girişler de azaldı, mutluyuz. Hatta bu yoğun bakım hastalarının arasında, bundan 2-3 hafta önce gelen, kovidi negatife dönse bile organlarında hasar olan ve bundan dolayı yatan kişiler var."

ÜMRANİYE'DE YOĞUN BAKIMDA 6 HASTA, SERVİSTE 9 HASTA VAR
Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Necdet Sağlam, son iki haftadır hastanelerinde tedavi alan Covid hastalarında ciddi bir azalma gözlemlediklerini söyledi.

Gelecek haftadan itibaren Covid-19 yoğun bakımlarının boşalacağını öngördüklerini belirten Prof. Dr. Sağlam, "İki hafta önce yetişkin yoğun bakım sayımız 12'ydi. 4 de çocuk hastamız vardı. Bu sayı azaldı. Şu anda yoğun bakımda 6 hastamız var. 9 da serviste yatan hastamız var. Önümüzdeki pazartesi muhtemelen temiz yoğun bakıma dönmüş olacağız." diye konuştu.

SBÜ Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Mesut Sönmez de yoğun bakımda yatan hasta sayılarının 15-20 gün içerisinde 30'dan 10'a düştüğünü, serviste ise 10 ila 13 hastanın tedavi gördüğünü kaydetti.

YEDİKULE'DE YOĞUN BAKIMDA HASTA KALMADI

SBÜ Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Sedat Altın, kendilerinde yoğun bakım hastası olmadığını belirterek, "Serviste 6 Covid hastamız var. Yoğun bakımda hastamız kalmadı. Martın son haftasından bu yana yoğun bakım hastamız olmadı." dedi.

Prof. Dr. Altın, artık vaka sayılarının çok azaldığını, yeni bir dalga gelmediği takdirde 2-3 ay içerisinde vaka sayılarının daha da düşebileceğini ifade etti.

"COVİD 19 YOĞUN BAKIMDAKİ TEDAVİLER NEREDEYSE BİTTİ"

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Toptaş ise hastanelerinde Covid-19 yoğun bakımındaki tedavilerin neredeyse bittiğine işaret ederek, "2 yoğun bakım hastamız kaldı. Servislerde de 10 civarında hastamız var artık." bilgisini paylaştı.

Doç. Dr. Toptaş, hasta sayısında son bir aydır ciddi anlamda azalma yaşandığını söyleyerek, "Bu azalma, son günlerde daha da belirgin. Özellikle Omicron'un zirve yaptığı zamanlarda servislerde 50 hasta ya da yoğun bakımda 15 hasta varken, bu düşmeye başladı." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)