İnternette satılan dolgu botoks ürünleri tehlike oluşturuyor

Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selda Pelin Kartal botoks, dolgu gibi uygulama ürünlerinin internet sitelerinde insanların kolayca ulaşabileceği şekilde satılmasının doğru olmadığını belirterek, "İnsanlar bu ürünlere rahatlıkla ulaşabiliyor ve ciddi sağlık problemleri yaşayabiliyorlar." dedi.

GENEL 18.04.2022, 12:05 18.04.2022, 13:07
İnternette satılan dolgu botoks ürünleri tehlike oluşturuyor

İnternetteki alışveriş sitelerinde botoks, dolgu, yüksek konsantrasyonda kimyasal peeling gibi estetik uygulama ürünlerinin her geçen gün daha fazla satışa sunulması uzmanlara göre büyük bir sağlık tehlikesi oluşturuyor.

E-ticaret sitelerinde fiyatları 1000-2 bin lira arasında değişen bu ürünleri alarak evde kendi başına uygulamaya çalışan kişiler, enfeksiyonlardan gözde körlüğe kadar uzanan birçok tehlikeyle karşı karşıya kalıyor.

SON DÖNEMDE EVDE BOTOKS UYGULAYANLARIN SAYISI ARTTI

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu da olan Prof. Dr. Selda Pelin Kartal, evde bu tarz yanlış uygulamalar nedeniyle hastaneye ve uzmanlara başvuran kişilerin özellikle son dönemde artmaya başladığını belirtti.

Bu nedenle insanları bilgilendirmeye, uyarmaya çalıştıklarını söyleyen Prof. Dr.  Kartal, Türk Dermatoloji Derneği olarak internette sağlığı tehdit eden bu tip ürünlerin satışının önüne geçilmesi için çaba gösterdiklerini belirtti.

İNSANLAR BU ÜRÜNLERE KOLAYCA ULAŞAMAMALI

İnsanların bu tip ürünlere kolayca ulaşamaması gerektiğinin altını çizen Kartal, şunları kaydetti:

"Botoks, dolgu gibi bazı özel tıbbi malzemelerin internetten çok kolay şekilde satılması doğru değil. İnsanlar bu ürünlere rahatlıkla ulaşabiliyor ve ciddi sağlık problemleri yaşayabiliyorlar. Bu ürünleri internet üzerinden satanları da sorumlu olmaya davet ediyorum. Firmalar, insanlarda oluşabilecek komplikasyonlarda hukuki olarak sorumlu olabileceklerini de unutmamalılar."

"DOLGU ÜRÜNLERİ DAMARA KAÇARSA KÖRLÜK YAPABİLİR"

Prof. Dr. Kartal, "Bu tarz uygulamalarda çok ciddi kalıcı hasarlar oluşabiliyor. Özellikle dolgu ürünlerini bazı alışveriş sitelerinin sattığını gözlemliyoruz. Dolgu uygulamalarının damara kaçması durumunda körlük dahi yapabileceğinin bilinmesi çok önemli. Bunu sadece konunun uzmanı hekimler yapabilir." ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Anadolu Ajansı

"EVDE VİDEO İZLEYEREK İNSANLARIN KENDİLERİNE UYGULAMA YAPMASI ÇOK TEHLİKELİ"

İnternette aldığı ürünleri evde kendi başına uygulayanların yaşadığı sağlık sorunlarına ilişkin örnekleri paylaşan Kartal, şunları kaydetti:

"İnternette aldığı ürünleri evde kendi başına uyguladığı için sıkıntı yaşayıp bize gelen hastalar var. Örneğin, kimyasal peeling yapıp yüzünde yanıklar oluşan, dudağına kendi başına dolgu enjekte ettiği için enfeksiyon geçiren, internetten aldığı serumları yüzüne enjekte ettiği için uzun süre kırmızı nohut büyüklüğünde kabarıklarını tedavi etmeye çalıştığımız hastalarımız bulunuyor."

Prof. Dr. Selda Pelin Kartal, "Sağlık kolay bozulan ve düzeltmesi son derece zor bir şey. Bu tip uygulamaları ancak konunun uzmanları yapabilir. Evde, videodan izleyerek insanların kendi kendine dolgu gibi uygulamaları yapması çok tehlikeli." dedi.

Yorumlar (0)