Hindistan’da solunabilir Covid-19 aşısı kullanılacak

Çin'den sonra Hindistan da iğnesiz Covid-19 aşısının kullanımına onay verdi.

GENEL 08.09.2022, 10:23 08.09.2022, 11:47
Hindistan’da solunabilir Covid-19 aşısı kullanılacak

Hindistan’da hükümet, Bharat Biotech şirketinin geliştirdiği ve burundan alınan Covid-19 aşısının henüz aşı olmamış kişilerde kullanımına onay verdi.

Hindistan Sağlık Bakanı Mansukh Mandaviya, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Bu adım, salgınla kolektif mücadelemizi daha da güçlendirecektir." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, solunabilir Bharat Biotech Covid-19 aşısının etkililiğine ilişkin şirket tarafından herhangi bir çalışma yayınlanmazken, aşıların ne zamandan itibaren dağıtıma çıkarılacağına dair bilgi paylaşılmadı.

SOLUNABİLİR COVİD 19 AŞISI MALİYETLERİ DÜŞÜRÜYOR

Çin, 5 Eylül’de yerli CanSino Biotech’in geliştirdiği "solunabilir" Covid-19 aşısına onay vermişti.

Enjektör yerine nebulizatör (fısfıs) ile tatbik edilen dünyanın ilk "solunabilir" Covid-19 aşısının inaktif aşılardan iki doz yaptırmış kişiler tarafından hatırlatma dozu olarak kullanılabileceğine karar verilmişti.

Sprey formundaki aşılar, grip gibi solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlamak için yaygın kullanılıyor. Yöntem, aşıların üretim ve uygulama maliyetlerini düşürüyor.

KÜRESEL BAĞIŞIKLIĞIN KORUNMASINA YARDIMCI OLACAK

Enjektör ve iğne gerektirmeyen düzeneğin sağlığa erişimin yeterli olmadığı uzak bölgelerde kullanım açısından kolaylık sağlayacağı öngörülüyor.

Derin dondurucuda muhafaza edilmesi gereken enjeksiyon sıvısının aksine, solunabilir aşının sıvısı 2 ila 8 derecede kimyasal bütünlüğünü koruyor. Bunun küresel olarak daha yaygın bağışıklık korumasına yardımcı olması bekleniyor.

Yorumlar (0)