Gebelikte sigara içilmesi bebekte tümör gelişimine neden oluyor

Annelere aşı olmaları çağrısında bulunan Prof. Dr. Cevdet Erdöl, özellikle son günlerde koronavirüs nedeniyle çocuk yoğun bakımlardaki ölüm oranlarında ciddi artış kaydedildiğini bildirdi.

GENEL 25.10.2021, 16:40 15.11.2021, 15:42
Gebelikte sigara içilmesi bebekte tümör gelişimine neden oluyor

SBÜ ile Avrasya Sağlık ve Sosyal Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezince düzenlenen "2. Uluslararası Çocuk ve Kadın Doğum Hastalıkları Kongresi" devam ediyor.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, açılışta, anne ve çocuk sağlığının büyük önem arz ettiğini anımsatarak alanında uzman bilim insanlarının buluştuğu kongreye ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

ÇOCUK YOĞUN BAKIMLARINDA ÖLÜM ORANLARI ARTIYOR

Covid-19 ile mücadelenin hız kesmeden devam ettiğini söyleyen Erdöl, "Bugünlerde Covid-19'un özellikle çocuk yoğun bakımlardaki ölüm oranlarını ciddi oranlarda artırdığını görüyoruz. Buradan anne adaylarına gerek kendi sağlıkları gerekse yavrularının sağlıkları için aşı olmaları çağrısında bulunuyorum." dedi.

SİGARA İÇMEYİ BIRAKAN GEBELER RİSKİ AZALTIYOR

Gebelikte sigara içilmesinin erken doğum, gebelik kayıpları, bebekte gelişme geriliği, düşük doğum ağırlığı ve ani bebek ölümlerine neden olduğunu vurgulayan Erdöl, anne, gebelikte sigara içimini bıraktığında bu sonuçlarda önemli bir iyileşme olduğunu dile getirdi

Erdöl, nikotinin bebeğin beyninde morfolojik ve fonksiyonel değişiklikler oluşturduğunu şöyle aktardı:

"Gebelikte sigara içen annelerin çocuklarında dil öğrenmede zorluklar, düşük IQ, anksiyete, dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromu bildirilmiştir. Annenin günlük içtiği sigara sayısı arttıkça dikkat eksikliği ve hiperaktivite sendromunun şiddeti de artmaktadır. Gebelikte sigara içimi bebekte metabolik bozukluklara da yol açmakta, obezite, diyabet ve hipertansiyon riskini artırmaktadır. Bu çocuklarda solunum yolu hastalıkları da artmakta, alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit, astım daha sık izlenmektedir. Akciğerler anne karnında gelişim evresinde nikotine maruz kaldığında akciğer hacmi ve büyüklüğü kısıtlanmakta, oksijen alımının sağlandığı alveolar yüzey azalmaktadır."

"BIRAKMANIN EN KOLAY YOLU HİÇ BAŞLAMAMAK"

Erdöl, anne karnındaki bebek nikotine maruz kaldığında beyin tümörü, lösemi ve lenfoma riskinin arttığını, çocuklarda tümör gelişimine yol açtığını belirtti.

Sigara içen annenin bebeğini de riske attığını aktaran Erdöl, "Buradan anne, babalara çağrıda bulunuyorum. Bundan sonra sigara içmemek mümkündür ve elinizdedir. Zararlı alışkanlıkları bırakmanın en kolay yolu hiç başlamamaktır. Ama bırakmak için de en doğru gün bugün, en doğru an bu andır." dedi.

Yorumlar (0)