Esenboğa Havalimanı'nda üretilen testler 1 saat içerisinde sonuç veriyor

Ankara Esenboğa Havalimanı'nda yeni tip koronavirüs testi için kurulan merkezde, ülke dışına çıkan ve yurt dışından gelen yolcular tek testle hem normal hem de üç çeşit mutasyonlu virüsü taşıyıp taşımadıklarını öğrenebilecek.

GENEL 31.03.2021, 10:00 31.03.2021, 10:43
Esenboğa Havalimanı'nda üretilen testler 1 saat içerisinde sonuç veriyor

Esenboğa Havalimanı Covid-19 Test Merkezi Dr. Medikal'in Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Salih Durbaba, ürettikleri test kitine ilişkin gazetecilere bilgi verdi.

Durbaba, "Eskiden hastalardan aldığımız testlerin sonuçlarının laboratuvar ortamında değerlerine bakıyorduk. Değerler eğer yüksekse gen haritasından bu İngiliz mutasyonu olabilir veya Brezilya ya da Güney Afrika mutasyonu olabilir diye değerlendiriyorduk. Şu anda bizim ürettiğimiz kit sayesinde bu iki işleme gerek kalmıyor" ifadesini kullandı.

BİR SAAT İÇİNDE MUTASYONA DAİR SONUÇLAR YOLCULARA TESLİM EDİLİYOR

PCR sonuçlarını, bir saat içinde aldıklarını belirten Durbaba, test kitleri ile ilgili bilgiler verdi:

"Sürüntü aldığımız yolcularımızdan laboratuvar ortamında çalıştıktan sonra bunun hangi mutasyona sahip olduğunu tek kitle çözümlemiş olacağız. Bu ortalama bir saat içerisinde sonuç verdiği için bir saat içerisinde o yolcunun İngiliz mutasyonuna mı, Güney Afrika mutasyonuna mı veya Brezilya mutasyonuna mı sahip olduğunu sonuçla birlikte kendilerine teslim etmiş olacağız."

Durbaba, Türkçe ve İngilizce hazırlanacak sonuçların, WhatsApp ve e-posta aracılığıyla yolculara iletileceğini kaydetti.

Yorumlar (0)