En az 3 ay Covid-19 belirtileri görülenler "uzun Covid" geçirmiş olarak tanımlanacak

DSÖ'nün Avrupa Bölgesi'nde, Covid-19 salgınının ilk iki yılında 17 milyondan fazla kişinin en az 3 ay boyunca virüsle mücadele ettiği bildirildi.

GENEL 14.09.2022, 08:37 14.09.2022, 12:37
En az 3 ay Covid-19 belirtileri görülenler "uzun Covid" geçirmiş olarak tanımlanacak

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖAvrupa Direktörlüğünün ABD'deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesine bağlı Sağlık Ölçüm ve Değerlendirme Enstitüsü (IHME) ile yaptığı araştırmada, salgının ilk iki yılına dair veriler paylaşıldı.

Araştırmaya göre, 2020-2021'de DSÖ'nün Avrupa Bölgesi'ne bağlı 53 ülkedeki en az 17 milyon kişide en az 3 ay boyunca Covid-19 belirtileri görüldü.

BELİRTİLER 3 AYDAN FAZLAYSA "UZUN COVİD"

DSÖ'ye göre, 3 ay ve daha fazla Covid-19 belirtileri gösterenler, "uzun Covid-19 geçirmiş" olarak tanımlanıyor.

Bu zaman aralığında "uzun Covid-19" vakaları bölgede yüzde 307 artış gösterirken kadınların "uzun Covid-19"a yakalanma riskinin erkeklere oranla 2 kat fazla olduğu gözlemlendi.

DR. KLUGE: COVİD'İN NEDENLERİ VE ETKİLERİ HALA BELİRSİZ

Araştırmada ifadelerine yer verilen DSÖ Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge, uzun Covid-19'un nedenleri ve etkilerine dair hala birçok şeyin öğrenilemediğinin altını çizerek, "Bölgemizde milyonlarca kişi, ilk Covid-19 enfeksiyonuna yakalandıktan aylar sonra hala zayıflatıcı belirtiler geçiriyor. Sessizlik içinde bunları yaşamaya devam edemezler. Hükümetler sağlık kuruluşlarıyla çözüm bulmak için birlikte çalışmalı." dedi.

UZUN COVİD 145 MİLYON KİŞİDE VAR

IHME Direktörü Dr. Christopher Murray ise araştırmaları sonucu salgının ilk iki yılında dünya genelinde 145 milyon kişinin uzun Covid-19 belirtilerinden üçünü yaşadığı bilgisini verdi.

Milyonlarca kişinin, Covid-19'un kalıcı etkileri nedeniyle hala bu belirtilerle yaşamayı sürdürdüğünü vurgulayan Murray, bu kişilerin sağlık ve günlük yaşamlarının ciddi etkilendiğinin altını çizdi.

Yorumlar (0)