DSÖ: Küresel vaka artış oranı azaldı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün yayımladığı Haftalık Covid-19 Güncellemesi raporunda, 11-17 Nisan'daki küresel vaka artış verileri paylaşıldı.

GENEL 21.04.2022, 13:13 22.04.2022, 11:12
DSÖ: Küresel vaka artış oranı azaldı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), küresel Covid-19 vaka artış oranının son bir aydır düşüşünü sürdürdüğünü açıkladı.

Rapora göre, bu zaman aralığında dünyada toplam 5,5 milyon Covid-19 vakası görülürken 18 bin 215 kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Örgütün Stratejik Hazırlık ve Mücadele Planı'na dair değerlendirmesinde, Covid-19'un bu yılın sonuna doğru tamamen kontrol altına alınabileceğini belirtmiş, en iyi senaryonun gerçekleşebilmesi için küresel aşılama oranının artırılması tavsiyesinde bulunmuştu.

KÜRESEL VAKA ARTIŞ ORANI AZALDI

Küresel vaka artış oranı, bir önceki haftaya göre yüzde 24 azaldı ve martın son haftasından bu yana küresel vakalardaki düşüş devam etti.

Bir önceki 7 güne göre, vakalardaki en büyük düşüş yüzde 28 ile Batı Pasifik bölgesinde görülürken en az düşüş, yüzde 2 ile Amerika bölgesinde kaydedildi.

VİRÜSÜN EVRİMİNE İLİŞKİN SENARYOLAR

DSÖ tarafından 30 Mart'ta yayımlanan 2022'de Covid-19 Küresel Acil Durumunu Bitirmek için Stratejik Hazırlık ve Mücadele Planı'nda virüsün evrimine dair 3 senaryo yer alıyor.

Birinci senaryoda, bundan sonra güçlendirici aşı dozlarını gerekli kılmayacak şekilde az ve etkisiz Covid-19 varyantlarının çıkacağı düşünülüyor.

İkinci senaryoda, virüsün evrim geçirmeye devam etmesi, fakat aşılamalar sayesinde ağır hastalık oranının azalması bekleniyor.

Üçüncü senaryoda da virüsün daha şiddetli ve bulaşıcı varyantlarının çıkması ve bu yeni tehdide karşı mevcut aşıların işe yaramaması ihtimali öngörülüyor.

Yorumlar (0)