DSÖ Direktörü açıkladı: Avrupa’da Covid 19 sebebiyle hastane doluluk oranı aşıldı

DSÖ Avrupa Direktörü Hans Kluge, Yunanistan Sağlık Bakanı Vassilis Kikilias'ın da katılımıyla video konferans yoluyla basın toplantısı düzenledi.

GENEL 16.04.2021, 12:00 16.04.2021, 11:23
DSÖ Direktörü açıkladı: Avrupa’da Covid 19 sebebiyle hastane doluluk oranı aşıldı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge, yeni tip koronavirüs (Covid 19) salgını nedeniyle Avrupa'da ölenlerin sayısının geçen hafta 1 milyonu aştığını belirterek "Bölgemizde durum ciddi. Her hafta 1,6 milyon yeni vaka bildiriliyor. Yani saatte 9 bin 500, dakikada 160 kişi." uyarısında bulundu.

AVRUPA NÜFUSUNUN YÜZDE 13'Ü 1 DOZ AŞI OLDU

Avrupa'da bugüne kadar 171 milyon dozdan oluşan 7 Covid-19 aşısı ve ürünü uygulandığını belirten Kluge, Avrupa nüfusunun yaklaşık yüzde 13'üne 1 doz, yüzde 6'sına da iki doz aşı uygulandığını bildirdi.

AVRUPA'DA COVİD 19 SEBEBİYLE YÜKSEK SEVİYEDE HASTANEYE YATIŞ SÖZ KONUSU

Avrupa'da Yunanistan da dahil hastanelerde yoğun bakım kapasitesinin aşıldığına dair raporlar aldıklarını belirten Kluge, hastaneye yatışların da yüksek seviyelerde kaldığını açıkladı. Fransa'da ise Covid-19 nedeniyle hastanelere ve yoğun bakıma kabullerin geçen yılın aynı döneminden bu yana en yüksek seviyelere ulaştığını belirtti.

Kluge, bölgede 80 yaşın üstü kişilerde Covid-19 ölümlerinin şubattan bu yana kademeli olarak düşerek, salgının başından bu yana en düşük seviye olan yüzde 30'a ulaştığı bilgisini paylaştı.

AVRUPA'DA HER HAFTA 1,6 MİLYON YENİ VAKA ORTAYA ÇIKIYOR

Salgın nedeniyle Avrupa'da ölenlerin sayısının geçen hafta 1 milyonu aştığına işaret eden Kluge, "Bölgemizde durum ciddi. Her hafta 1,6 milyon yeni vaka bildiriliyor. Yani saatte 9 bin 500, dakikada 160 kişi." dedi.

YUNANİSTAN'DA GÖÇMEN VE MÜLTECİ NÜFUS AŞILANACAK

Kluge, Yunanistan'da 100 binden fazla mülteci ve göçmen nüfusun ulusal aşılama stratejisinin bir parçası olduğunu belirterek "Yunanistan mülteci kamplarında toplu aşılama kampanyaları önümüzdeki ay planlanıyor." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)