Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gülhane Camii’nin açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Camii açılış törenine katıldı.

GENEL 28.01.2022, 16:00 28.01.2022, 17:08
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gülhane Camii’nin açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti;

Sağlık Bilimleri Üniversitemizin külliyesi içerisinde gerçekten muhteşem bir mescidin açılışını yapıyoruz. Burada emeği geçenleri şahsım ve milletim adına özellikle tebrik ediyorum. Buranın yapımında Ziraat Katılım’ın ciddi bir yatırımı oldu. Bundan dolayı da Ziraat Katılım’a çok çok teşekkür ediyorum. Hakikaten burada Gülhane Hastanesinin içinde böyle bir mabedin olması ve Sağlık Bilimleri Üniversitemizin tamamıyla manevi boyutunu inşallah güçlendiren bir eser olması bakımından çok önemli. Rabbimiz ne buyuruyor? ‘Kim beni için dünyada bir mescit inşa ederse, ben de onlar için cennette bir ev, saray inşa ederim’ diyor.

İnşallah bu mescidin yapımında emeği olanları tekrar şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum. Burada yapılacak ibadetlerin ve öğrencilerimizin gerek kız gerek erkek, onlar için de hazırlanmış olan çalışma mekanlarının gayet güzel olduğunu gördüm. Bundan dolayı da işin mimari boyutuna özen gösterdiklerinden dolayı mimarından mühendisine, işçisine ve yüklenici firmaya da teşekkür ediyoruz. Sağ olsunlar var olsunlar.

Gülhane Camii hakkında açıklama yapan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl şunları söyledi;

"Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Külliyemiz 260 bin metre karelik bir alanda hizmet vermeye devam etmekte ve burada yerli yabancı 8500’e yakın öğrenci eğitim görmektedir. Aynı şekilde Gülhane Külliyesinde bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık çalışanı, hasta, hasta yakını, öğrenci, ziyaretçi… her gün 50 bin kişilik insan sirkülasyonu yaşanmaktadır. Hastanemizin sivil vatandaşlarımızın yanısıra Güvenlik Güçlerimize sağlık hizmeti verme misyonu da bulunmaktadır.
Günlük 50.000 kişilik insan sirkülasyonu yaşanan Gülhane Külliyemizde bu insanların ibadet ihtiyacını karşılayacak bir ibadethane bulunmamaktaydı.
Aynı şekilde hastanemizde şehadet şerbetini içen aziz şehitlerimizi son yolculuklarına uğurlarken layığı ile icra edilecek bir dini tören alanı da bulunmamaktaydı. Bu ihtiyacı dikkate alarak halkımızın, öğrencilerimizin ve güvenlik güçlerimizin bu önemli ihtiyacına çözüm bulmak üzere yaklaşık 5 dönümlük bir alanı 2100 kişiye hizmet verebilecek bir cami, aziz şehitlerimize yaraşır bir tören alanı, otopark ve kütüphane tesis etmek üzere tahsis ettik.
Bugün açılışına yaptığımız Gülhane Camii ve diğer tesislerimizin tüm maliyeti Diyanet İşleri Başkanlığı, Ziraat Katılım’ın desteği ve bağışlar yoluyla karşılanmıştır. 
Bu minval üzere Sn. Cumhurbaşkanımızın katılımları ile onurlandırdığı Gülhane Camii, bizleri burada bir araya getiren sebepler zincirinin yeni ve mukaddes bir halkası olmasını niyaz ederim."

2 binin üzerinde kişi aynı anda ibadet edebilecek

Temeli 2018 yılının Aralık ayında atılan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Camii, 4 bin metrekare üzerinde bin metrekare olarak tasarlandı. Selçuklu mimarisinin ön plana çıktığı cami, kubbesiz, düz çatı, tek minareli ve tek şerefeli olarak tasarlandı. Cami bünyesinde, aynı anda 100 kişinin kullanabileceği bir kütüphane, 120 kişilik etüt salonu, kapalı otopark, gasilhane ve imam odası bulunuyor. Kapalı alanında aynı anda 2 bin 100 kişinin ibadet edeceği caminin iç ve dış doğramaları ahşap ve vitray cam şeklinde tasarlandı.

Açılışa, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Ankara Valisi Vasip Şahin ve AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl  de katıldı.

Yorumlar (0)