Covid 19’a yakalananların beyin boyutu küçülüyor

Bir araştırmaya göre, Covid-19'a yakalanan bireylerin beyinlerinde küçülme oluştuğu bulundu.

GENEL 08.03.2022, 09:49 06.04.2022, 11:05
Covid 19’a yakalananların beyin boyutu küçülüyor

Nature'da yayımlanan bir araştırmada bilim insanları Covid-19 enfeksiyonu geçiren kişilere hastalıktan önce ve sonra manyetik rezonans görüntüleme (MRI) yöntemiyle taramalar gerçekleştirdi.

ENFEKTE OLMUŞ KİŞİLERDE BEYİN BOYUTU KÜÇÜLDÜ

Bilim insanları yüzde 96'sı hafif Covid-19 semptomları taşımış 401 kişinin beyinlerini hastalıklarından yaklaşık 4,5 ay sonra yeniden görüntüledi. Araştırma kapsamında hastalık geçirmeyen 384 kişi de incelendi.

Araştırmanın sonucunda, enfekte olmuş katılımcılarda genel beyin boyutunun yüzde 0,2 ile yüzde 2 arasında küçüldüğü gözlemlendi.

KOKU VE HAFIZA BÖLÜMLERİNDE DE KAYIP YAŞANDI

Önemli farklılıklar bulunan taramalarda ayrıca beynin koku ve hafıza ile ilgili bölümlerinde gri maddede kayıpların yaşandığı görüldü.

Yakın zamanda Covid-19 geçirip iyileşenlerin, karmaşık zihinsel görevleri yerine getirmekte daha fazla zorlandıkları kaydedildi.

HANGİ VARYANTIN BU HASARA NEDEN OLDUĞU BELİRSİZ 

Taramalar, Covid-19 mutasyona uğramadan ve alfa varyantı yaygınken, koku ile tat kaybı birincil semptom olduğunda gerçekleştirildi. Bu nedenle Covid-19 virüsünün tüm varyantlarının bu hasara neden olup olmadığı belirsiz.

BEYİN İYİLEŞEBİLİR

Araştırmanın başyazarı, Oxford Üniversitesinden Prof. Gwenaelle Douaud, beynin plastik gibi olduğunu kaydederek, zamanla enfeksiyonun zararlı etkilerinin hafifleyeceği konusunda şans olduğunu aktardı. Değişimlerin kalıcı olup olmadığını öngöremediklerine, fakat beynin iyileşebileceğine işaret etti.

Yorumlar (0)