CDC: Omicron'a karşı ikinci bir takviye aşıya gerek duyulabilir

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Covid-19'un Omicron varyantında ölüm riskinin ve hastaneye yatışların Delta'ya göre "nispeten düşük" seyrettiğini açıkladı.

GENEL 30.12.2021, 10:56 30.12.2021, 11:22
CDC: Omicron'a karşı ikinci bir takviye aşıya gerek duyulabilir

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Direktörü Rochelle Walensky, Beyaz Saray'da yaptığı basın açıklamasında, Covid-19'un Omicron varyantının son haftalarda hızla yayılmasına karşın, hastaneye yatış ve ölüm oranlarının Delta varyantıyla kıyaslandığında "nispeten düşük" kaldığını söyledi.

1 HAFTADA VAKA SAYISI YÜZDE 60 ARTTI

Son 7 günlük vaka ortalamasını paylaşan Walensky, pozitif vaka sayısının geçen haftaya göre yüzde 60 artarak günlük yaklaşık 240 bine, hastaneye yatışların yüzde 14 artarak 9 bine yükseldiğini belirtti.

CDC Direktörü, bununla birlikte ölüm oranlarının ise yüzde 7 düşüşle günlük ortalama 1100 civarında seyrettiğine dikkat çekti.

OMİCRON'A KARŞI İKİNCİ BİR TAKVİYE AŞI GELEBİLİR

ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci de, Omicron'un Delta varyantına göre pozitif vaka ve hastaneye yatışlarda daha düşük bir grafik takip edeceğini belirterek, Covid-19 aşılarının mücadele için kritik öneme sahip olacağını bildirdi.

Omicron'a karşı ikinci bir takviye aşıya gerek duyulabileceğine değinen Fauci, mevcut güçlendirici aşıların ne kadar koruma sağladığıyla ilgili yeterli verinin bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Walensky ve Fauci, ölümler ve hastaneye yatışlarla ilgili gerçek verilerin iki hafta gecikmeli anlaşılabileceği konusunda da uyarıda bulundu.

Yorumlar (0)