Brezilya'da sağlık sistemi çöküyor mu?

Brezilya'da, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle sağlık sisteminin çökmekte olduğu uyarısı yapıldı.

GENEL 11.03.2021, 12:20 11.03.2021, 11:40
Brezilya'da sağlık sistemi çöküyor mu?

BBC’nin haberine göre, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde bulunan Oswaldo Cruz Vakfı’ndan (Fiocruz Enstitüsü) uzmanların yaptığı açıklamada, ülkenin 27 eyaletinden 25’inde yoğum bakım kapasitesindeki doluluk oranının yüzde 80’in üzerine çıktığı ve sağlık sisteminin çökmekte olduğu açıklandı.

Yapılan açıklamada, Porto Alegre ve Campo Grande şehirlerinin yoğun bakım kapasitesinin çoktan aşıldığı belirtilirken, içlerinde Brasilia, Rio de Janeiro ve Sao Paulo’nun da bulunduğu 15 eyalet başkentinde ise yoğun bakım ünitelerinin doluluk oranının yüzde 90'ı geçtiği aktardı.

VAKA SAYILARI ARTTI, SEBEBİ YENİ COVİD 19 VARYANTI OLAN P.1

9 Mart tarihinde vaka sayıları geçen haftaya göre yüzde 38 artarak günlük vaka sayısı yaklaşık 70 bine ulaştı.

Brezilya'da salgın nedeniyle sağlık sisteminin çökmekte olduğunu belirten uzmanlar vakalardaki artışın, Amazon eyaleti şehri Manaus'tan çıktığı düşünülen, Covid-19’un oldukça bulaşıcı varyantı olan P.1’in yayılmasından kaynaklandığı ihtimali üzerinde duruyor.

Sao Paulo Üniversitesi, Imperial College London ve Oxford Üniversitesi'nden alınan ön veriler, oldukça bulaşıcı P.1 varyantının Covid-19’un orijinalinden iki kat daha fazla aktarılabilir olabileceğini gösteriyor.

Uzmanlar, Brezilya'daki varyantın yayılmasının bölgede ve ötesinde zincirleme etkileri olabileceğini belirtti.

Mevcut aşıların, Covid-19’un önceki varyantlarına göre oluşturulduğunu belirten bilim insanları, bu aşıların tam olarak olmasa da yeni P.1 varyantına karşı da mücadele edebileceğine inandıklarını ifade etti.

BREZİLYA BAŞKANI SALGINI CİDDİYE ALMAMASI İDDİASIYLA ELEŞTİRİLERİN ODAĞI OLDU

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun ise tüm bunlara rağmen karantina önlemlerine ve uzmanların tavsiyelerine karşı çıkarak salgını küçümseyici davranışları şiddetli eleştirilere neden oluyor.

Bolsonaro son açıklamasında, Covid-19’la mücadelesini eleştirenlere "sızlanmayı bırakın" demişti. Bolsonaro, "Ne kadar ağlamaya devam edeceksiniz? Daha ne kadar evde kalıp her şeyi kapatacaksınız? Artık kimse buna dayanamaz. Ölümlerden çok üzüntü duyuyoruz ama tekrar söylüyorum bir çözüme ihtiyacımız var." diye konuşmuştu.

Şimdiye kadar 200 milyondan fazla AstraZeneca ve CoronaVac aşısı siparişi eden Brezilya’da, nüfusun sadece yüzde 4’üne denk gelen 8 milyon kişi aşılanabildi.

Worldometers’a göre, Kovid-19 salgınında Brezilya 268 bin 568 ölümle, ABD'den sonra dünyada ikinci en yüksek ölüm sayısına sahipken, 11 milyon 125 bin 17 doğrulanmış vaka sayısı ile de Hindistan’dan ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Ülkede ayrıca 9 Mart’ta, Covid-19 kaynaklı 1954 ölümle şimdiye kadarki en yüksek günlük can kaybı sayısı kaydedilmişti.

Yorumlar (0)