Bel tutulmasına ne iyi gelir?

Bel tutulması, ağır kaldırma, ani ters bir hareket veya travma sonucunda belin kas tendonlarının zedelenmesine bağlı oluşan ileri derecede ağrılı ve hareket kısıtlılığı halidir.

GENEL 12.04.2023, 10:50 Admin
Bel tutulmasına ne iyi gelir?

Kas spazmına bağlı bel tutulması çoğu zaman, birkaç günlük aktif istirahatin ardından, kendiliğinden iyileşir. Bel tutulması kendiliğinden iyileşse de, bel bölgesi kaslarını güçlendirmek için bazı basit bel egzersizlerini yapabilirsiniz. Bel bölgenizin güçlü olması gelişebilecek sonraki bel ağrılarını önler.

BEL AĞRISINI GEÇİRMEK İÇİN NE YAPILIR?

Aktif İstirahat yani, yatağa bağlı kalmadan zorlayıcı aktivitelerden kaçınarak yapılan istirahat bir çözüm olabilir.

Hafif egzersizler ve kısa yürüyüşler yapmak da ağrıyı geçirmek için uygulanacak yöntemlerden biridir.

Bel tutulmasında, özellikle ağrılı dönemde, ağır hareketler yerine hafif egzersizler tercih edilir. Ağrılı dönemde öne eğilme ve yana doğru bükülmeyi içeren hareketlerden kaçınmak gerekebilir. Hafif egzersizler, bel tutulmasını iyileştirmede önemli yere sahiptir. Nazik esneme egzersizleri, kontrollü pilates ve yoga hareketleri de fayda sağlayabilir.

Sıcak ve soğuk uygulamalar, bel tutulmasına bağlı ağrıları gidermeye çok yardımcı olabilir. Egzersiz öncesi bel kaslarına hafif sıcak uygulamak, kasılı kasları gevşetmeye ve bel bölgesindeki gerilimi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Yorumlar (0)