Azerbaycanlı küçük Alisa geçirdiği operasyon sonrası yürümeye başladı

Doğuştan yürüme bozukluğu bulunan 8 yaşındaki Azerbaycanlı çocuk, Ordu'da yapılan ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

GENEL 13.06.2022, 12:10 13.06.2022, 13:51
Azerbaycanlı küçük Alisa geçirdiği operasyon sonrası yürümeye başladı

Azerbaycanlı Samir ve Zahra Novruzov çiftinin üç çocuğundan biri olan Alisa, erken doğuma bağlı görme ve yürüme bozukluğu gibi rahatsızlıklar yaşıyordu.

Küçük yaşta Bakü'den Ankara'ya sevk edilerek göz ameliyatı olan Alisa'nın ailesi, bir süre sonra Ordu'ya yerleşti. Yaklaşık 5 yıldır Türkiye'de yaşayan Alisa, yürüme bozukluğu nedeniyle 4 yıl boyunca çeşitli sağlık kuruluşlarında fizik tedavi gördü.

FİZİK TEDAVİ SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Aile, çocuklarının parmak ucunda yürümesi, zorluk yaşaması ve buna bağlı içine kapanması üzerine Altınordu ilçesindeki özel bir hastaneye başvurdu. Hastanenin Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Haci Önder, 25 Haziran 2021'de Alisa'yı her iki ayağından ameliyat etti.

Operasyon sonrası fizik tedavi süreci devam eden Alisa'nın düzgün şekilde yürümeye başlaması, hem kendisini hem de ailesini mutlu etti.

5,5 AYLIK DÜNYAYA GELMİŞTİ

Saraycık İlkokulu 2. sınıf öğrencisi Alisa, ilk yıl annesinin desteğiyle gidebildiği okulunda bu sene sınıf ikincisi olma başarısı gösterdi.

Anne Zahra Novruzov, oğlunun 5,5 aylık dünyaya geldiğini, bu nedenle bazı rahatsızlıklar yaşadığını söyledi.

Üç ay kuvözde kalan çocuğunun gözlerinin görmediğini ve ameliyat olduğunu anlatan Novruzov, oğlunun şimdi yalnızca sağ gözünün yüzde 20-30 oranında gördüğünü belirtti.

AMELİYATTAN 3 AY SONRA YÜRÜMEYE BAŞLADI

Novruzov, 3 yaşında yürümeye başlayan ancak az ilerleyebilen oğlunun fizik tedavi gördüğünü ancak bunun yürüme konusunda fazla yardımı olmadığını ifade etti.

Alisa'nın iki ayağında da sıkıntı olduğunu dile getiren Novruzov, doktor Önder'in ameliyat etmesinden üç ay sonra oğlunun yürümeye başladığını kaydetti.

Alisa'nın, yürüyemediği için okula gitmekte güçlük çektiğini belirten Novruzov, şunları söyledi:

"Yürüyemiyordu, kendine güveni yoktu. Hep evdeydi ama şimdi şükür hem okula gidiyor hem yürüyor. Haci Önder beye çok teşekkür ediyorum. O çok iyi bir doktor. Bize çok yardımcı oldu. Ayağı da çok iyi. Kendine güveni de daha iyi. Okula giderken hep ben refakat ediyordum. Servise binip inemiyordu ama şimdi şükür, kendi gidip geliyor. Alisa çok mutlu, biz de çok mutluyuz."

"ARTIK ARKADAŞLARIM BENİ OYUNLARINA ALIYOR"

Alisa Novruzov ise ameliyat öncesi yere tam basamadığını, ayağını sürterek ilerleyebildiğini fakat ameliyat olduktan sonra ayağını sürtmeden yürümeye başladığını anlattı.

Giderken zorlandığı okula artık daha rahat gittiğini anlatan Novruzov, şunları söyledi:

"Çünkü o zamanlar bacağım esnek değildi. Eskiden koşamıyordum, çok hızlı gidemiyordum. Ameliyat oldum, artık bana koşmak çok eğlenceli geliyor. Eskiden ayağımın birisini sürtüyordum, biriyle adım atıyordum. Şimdi ikisini de adım atmak için kullanıyorum. Eskiden arkadaşlarım beni oyunlarına almıyordu. Ameliyat olunca iyi oldum ve artık arkadaşlarım beni oyunlarına alıyor. Rahat rahat koşabiliyorum, onun için de çok mutluyum."

Yorumlar (0)