Avrupa İlaç Ajansı'ndan AstraZeneca aşısı iddiaları hakkında yeni açıklama

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), koronavirüs aşısıyla kanda pıhtılaşma vakaları arasında "bağlantı" olduğunu ancak bu tür vakaların "çok nadir" görüldüğünü belirtti.

GENEL 08.04.2021, 13:10 08.04.2021, 12:11
Avrupa İlaç Ajansı'ndan AstraZeneca aşısı iddiaları hakkında yeni açıklama

Avrupa Birliği'nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı, AstraZeneca'nın yeni tip koronavirüse Covid-19 karşı geliştirdiği aşının faydalarının risklerinden daha çok olduğunu tekrarlayarak kanda alışılmadık şekilde görülen pıhtılaşmalarla aşı arasında bir "bağlantı" bulunduğunu ancak bunun "çok nadir görülen yan etkiler" olduğunu bildirdi.

GENEL FAYDA VE RİSK DENGESİNE BAKILDIĞINDA SONUCUN OLUMLU OLDUĞU AÇIKLANDI

EMA'nın AstraZeneca aşısı hakkındaki değerlendirmesinin sonuçları paylaşıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Kanda alışılmadık şekilde görülen pıhtılaşmalar ve düşük trombositler, AstraZeneca'nın Covid-19 aşısının çok nadir görülen yan etkileri olarak sıralanmalıdır."

Açıklamada, çok nadir yan etkilerle aşı arasında "olası bir bağlantı" bulduğu kaydedildi.

2 HAFTA İÇİNDE PIHTILAŞMA OLASILIĞINA KARŞI TEMKİNLİ OLUNMALI

EMA Direktörü Emer Cooke düzenlediği basın toplantısında, "Avrupa İlaç Ajansı'nın ilaç güvenliğiyle ilgili uzmanlar komitesi, AstraZeneca aşısının Covid-19 hastalığını önlemedeki faydalarının yan etki risklerine göre ağır bastığını teyit etti." dedi.

EMA yetkilileri, sağlık çalışanlarını ve aşı olanları aşılamadan sonraki iki hafta içinde görülen pıhtılaşma olasılığına karşı temkinli olmaları konusunda uyardı.

TESPİT EDİLEN VAKALAR GENELLİKLE 60 YAŞ ALTI KADINLARDA GÖRÜLDÜ

Günümüze kadar tespit edilen vakaların çoğunun, 60 yaş altındaki kadınlarda ve ilk dozdan sonraki iki hafta içinde görüldüğü belirtildi. AstraZeneca aşısı olanların nefes darlığı, göğüs ağrısı, bacaklarda şişkinlik, karın ağrısı, uzun süren baş ağrısı veya bulanık görme gibi semptomlarla karşılaşmaları durumunda hekimlerden destek almaları tavsiyesinde bulunuldu.

Uzmanların, beyinde görülen 62 pıhtılaşma vakası ile karında görülen 24 vakayı derinlemesine incelediği, bu vakaların 18'inin ölümle sonuçlandığı kaydedildi. Vakalarla ilgili bildirimlerin çoğunun yaklaşık 25 milyon kişiye AstraZeneca aşısı yapılan AB ve İngiltere'den geldiği aktarıldı.

EMA, PIHTILAŞMA VAKALARI VE AŞILAR ARASINDAKİ BAĞLANTIYI İNCELEMEYİ SÜRDÜRECEK

AB ülkelerinin sağlık bakanlarının bu akşam video konferans yöntemiyle toplanarak EMA'nın açıkladığı sonucu değerlendirmeleri ve buna göre AstraZeneca aşısıyla ilgili gidilecek yolu belirlemeleri bekleniyor.

Yorumlar (0)