Araştırma: Quercetin takviyesi Covid 19’un şiddetini azaltabilir

Bir flavonol olan Quercetin, insan vücudunda doğal olarak bulunmamasına karşın meyve ve sebzelerde bulunan bir polifenoldür. Yeni bir araştırmaya göre quercetin takviyesi Covid 19’un şiddetini azaltabiliyor.

GENEL 20.08.2021, 12:24 20.08.2021, 12:52
Araştırma: Quercetin takviyesi Covid 19’un şiddetini azaltabilir

Quercetin takviyesinin, Covid 19'un erken belirtilerini iyileştirebildiği ve enfeksiyonun şiddetini hafifletmeye yardımcı olduğu kanıtlandı. PubMed’de yer alan bir araştırmaya göre, quercetin takviyesi moleküler test dönüşümünün pozitiften negatife dönme zamanını istatistiksel olarak kısalttığı biliniyor. Çalışmanın sonuçları quercetin molekülü için son 15 ayda üretilen verilere dayalı olarak paylaşıldı.

152 HASTAYLA ÇALIŞILDI

Liaquat Tıp ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi (LUMHS) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ikram Ujjan,"Bu verilerden hareketle, Covid 19’u ayakta geçiren 152 hastaya 30 gün boyunca standart bakıma ek olarak günlük 1000 mg quercetin dozunun verilerek araştırıldığı ilk prospektif, randomize, kontrollü ve açık etiketli bir çalışma gerçekleştirdik" ifadelerini kullandı.

HASTANEYE YATIŞ VE OKSİJEN TEDAVİSİ İHTİYACINI AZALTIYOR

Ujjan, araştırma detayları ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Bu klinik araştırmanın sonuçlarına göre, quercetin  ile ek tedavi, hastaneye yatış ihtiyacını (yüzde 68.2) ve süresini (yüzde 76.8), invaziv olmayan oksijen tedavisi ihtiyacını (yüzde 93.3) önemli ölçüde azalttı.”

QUERCETİN TAKVİYESİ BAĞIŞIKLIĞI DESTEKLİYOR

Indena İş Geliştirme ve Lisanslama Kurumsal Direktörü Stefano Togni; quercetin’in antiviral, antioksidan, anti-inflamatuar ve bağışıklık koruyucu etkileri dahil olmak üzere farmakolojik özelliklerle karakterize edildiğini belirterek oksidatif stres, iltihaplanma ve bağışıklığın dahil olduğu durumlarda hastaların bağışıklığını quercetin’le desteklemesinin uygun olacağını belirtiyor.

Quercetin takviyesi kardiyovasküler sağlık, sağlıklı yaşlanma, kemik ve eklem sağlığı, spor ve fiziksel aktivite, gut ve solunum sağlığı ile ilgili rahatsızlıklarda dahil olmak üzere birçok rahatsızlığa karşı etkili olduğu biliniyor.

HANGİ QUERCETİN TERCİH EDİLMELİ

Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, “Merdiven altı üretilen ürünlerden mutlaka uzak durulmalı. Saflık derecesi yüzde 90’ın üzerinde olan ve belirli konsantrasyona sahip ürünler alınmalıdır. Özellikle Quersetin içeren takviye ürünleri alırken emilimi arttıran C vitamini ve Bromelain içeren ürünleri veya emilimi daha yüksek olan İsoquercetin Complex tercih edilmesi tavsiye dilmektedir. Quercetin Türkiye’de Sağlık Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesinde yerli ve milli imkanlarla üretilmektedir” dedi.

Kaynak: Nutraceutical Business Review

Yorumlar (0)