Antidepresanın etki etmediği demans hastalarına konuşma terapisi çare olabilir

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, konuşma terapisinin, antidepresanlardan fayda görmeyen demans hastalarının yaşadığı depresyon semptomlarını iyileştirebileceği ortaya koyuldu.

GENEL 27.04.2022, 10:24 27.04.2022, 11:03
Antidepresanın etki etmediği demans hastalarına konuşma terapisi çare olabilir

İngiltere’deki University College London'dan bir araştırma ekibi tarafından yapılan çalışmada, terapilerin genel olarak demans hastalarının yaşam kalitesini ve günlük rutinini iyileştirmeye yardımcı olabildiği belirtildi.

Cochrane Kütüphanesince sistematik incelemeler veri tabanının bir parçası olarak yayımlanan araştırma, toplamda 2 bin 600'e yakın kişide gözlemlendi.

ANTİDEPRESANIN ETKİ ETMEDİĞİ VAKALARDA DEPRESYONU AZALTIYOR

Araştırmada, özellikle konuşma terapilerinin antidepresan desteğinin etkisiz kaldığı demans hastalarının depresyon seviyesini azalttığı belirtildi.

Araştırmanın başyazarı Dr. Vasiliki Orgeta, "Antidepresanların işe yaramadığı demans hastaları için şu anda depresyon için standart bir tedavimiz yok." dedi.

KONUŞMA TERAPİSİ DEMANS HASTALARININ DEPRESYONUNU HAFİFLETİYOR

Psikolojik tedavilerin klinik etkinliğine ilişkin önceki kanıtların sınırlı olduğunu söyleyen Dr. Ortega, psikolojik terapilerin, özellikle konuşma terapilerinin demanslı insanların sahip olduğu depresyon semptomlarını azaltmada etkili olduğunu bulduklarını aktardı.

Araştırmacılara göre, demanslı kişilere majör depresif bozukluk tanısı konulma olasılığı yaşıtlarına kıyasla 2 kat daha fazla.

Geçmişteki araştırmalarda, demans hastalarının yüzde 16'sının depresyon yaşadığı tahmin edilirken bu oran yüzde 40'a kadar çıkabiliyor. Bu nedenle daha etkili tedavilere ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

Yorumlar (0)