ABD'li hasta aşı yaptırmadığına pişman: 15 gün entübe oldu

 İzmir'de, koronavirüs nedeniyle 15'i entübe olmak üzere 22 gün yoğun bakımda kalan 50 yaşındaki ABD'li David Boteyo ile eşi, aşı yaptırmamanın pişmanlığını yaşıyor.

GENEL 04.10.2021, 11:30 04.10.2021, 11:34
ABD'li hasta aşı yaptırmadığına pişman: 15 gün entübe oldu

David ve Paglz Boteyo çifti, ABD'nin Miami kentinden 2 ay önce İzmir'e tatile geldi. Bir süre sonra rahatsızlanan çiftin, Covid-19 testleri pozitif çıkınca Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavilerine başlandı.

Paglz Boteyo (44), Covid-19 servisinde bir hafta tedavinin ardından taburcu oldu, eşi ise sağlık durumu ağırlaşınca yoğun bakım servisine kaldırıldı.

David Boteyo, 15'i entübe olmak üzere 22 gün yoğun bakımda tedavi sürecinden geçti. Solunum tedavilerinin uygulanmasının ardından yeniden rahat nefes almaya başladı. Testi negatif çıkınca normal servise aktarıldı.

HAYATİ TEHLİKESİ BULUNUYORDU

Hastanenin anestezi yoğun bakım servisi sorumlu hekimi Doç. Dr. Aykut Sarıtaş, David Boteyo'yu yoğun bakım servisine aldıklarında hayati tehlikesinin bulunduğunu aktardı.

Bu süreçte mekanik vantilatör tedavisi uyguladıklarını anlatan Sarıtaş, "Akciğerlerinin durumu iyi değildi. Uyguladığımız tedaviler sonucu hastamız yeniden nefes almaya başladı. Kendine gelince bize aşı olmamanın pişmanlığını yaşadığını anlattı. Türk hekimlerine ve sağlık sistemine teşekkür etti. David'i servise çıkardık. Sağlık durumu iyi." şeklinde konuştu.

Fotoğraf: Anadol Ajansı

YOĞUN BAKIM SERVİSİNİN BÜYÜK BİR KISMI AŞISIZLARDAN OLUŞUYOR

Covid-19 salgını nedeniyle birçok insanın hayatını kaybettiğini hatırlatan Sarıtaş, zorlu periyotta hastaları yoğun bakım servisinden yüzleri gülerek taburcu ettiklerinde mutlu olduklarını kaydetti.

Sarıtaş, hastaları iyileşince motivasyonlarının arttığını ifade ederek, "Bu süreçte aşılanma çok önemli. Yoğun bakım servisinin büyük kısmı aşısız hastalardan oluşuyor." dedi.

"SÜREM DOLUNCA HEMEN AŞIMI OLACAĞIM"

Covid-19'un çok tehlikeli bir hastalık olduğunu yaşayarak öğrendiğini söyleyen David Boteyo, "Kendimi çok iyi hissediyorum. Yoğun bakımda doktorlar ve hemşireler benimle çok ilgilendi. Her şey çok mükemmeldi. Artık rahat bir şekilde nefes alıyorum. Çok mutluyum. Yoğun bakımda entübe olduğum için o günleri çok iyi hatırlamıyorum. Aşı olmadığım için çok pişmanım. Sürem dolunca hemen Covid-19 aşımı olacağım." şeklinde konuştu.

"YAŞADIKLARIMIZ KABUS GİBİYDİ, AŞI OLSAYDIK BÖYLE OLMAZDI"

Paglz Boteyo ise hastalığı eşine göre daha hafif geçirdiğini, yoğun bakım servisinde eşini yeniden nefes alıp verirken gördüğü için mutlu olduğunu ifade etti. Aşı olmadığı için duyduğu pişmanlığı dile getiren Boteyo, "Aşımızı olsaydık yüzde yüz ikimiz de burada olmazdık. Yaşadıklarımız kabus gibiydi. Ülkemize döndüğümüz zaman mutlaka ikimiz de aşı olacağız." dedi.

Yorumlar (0)