Çin, 'en büyük aşı ihracatçısı' konumunu kaybetti

Çinli şirketlerin ürettiği Covid-19 aşılarının ihracatı yılın ilk çeyreğinde yüzde 83,8 geriledi. Pfizer, en büyük aşı tedarikçisi konumunda yer aldı.

EKONOMİ 14.04.2022, 09:54 14.04.2022, 12:43
Çin, 'en büyük aşı ihracatçısı' konumunu kaybetti

Piyasa araştırma şirketi Airfinity'nin paylaştığı verilere göre, Çinli Sinopharm, Sinovac ve CanSino firmalarının ürettiği aşılardan, satış ve hibe yoluyla ihraç edilenlerin sayısı, 2022'nin ilk çeyreğinde, 2021'in son çeyreğine kıyasla yüzde 83,8 azaldı.

AŞI İHRACATINDA MİKTARLAR CİDDİ ŞEKİLDE AZALDI

Geçen yıl ekim, kasım ve aralık aylarında toplam 614,2 milyon doz aşı ihraç edilirken bu yıl ocak, şubat ve mart aylarında 99 milyon doz aşı yurt dışına gönderildi.

Aşı ihracatı, Kasım 2021'de 235,4 milyon doz ile tepe noktasına ulaşırken Mart 2022'de 11,5 milyon doza kadar düşüş gösterdi.

ÇİN "EN BÜYÜK AŞI İHRACATÇISI" KONUMUNU KAYBETTİ

Çinli şirketler bu dönemde en büyük aşı ihracatçısı olma özelliklerini kaybetti, ABD'li Pfizer ve Moderna ile İngiltere-İsveç ortaklığı AstraZenaca'nın ürettiği aşılar Çin menşeili aşıları geride bıraktı.

Çin'in aşı ihracatının azalmasında, Omicron varyantının dünyada yayılmasıyla Sinopharm ve Sinovac'ın geliştirdiği inaktif aşılar ile Cansino'nun geliştirdiği viral vektör aşısının virüse karşı etkililiğine dair kuşkuların artması ve Pfizer ile Moderna'nın mesajcı Ribo Nükleik Asit (mRNA) temelli aşıları ile AstraZeneca'nın viral vektör aşısının daha fazla tercih edilmesinden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

PFIZER EN BÜYÜK AŞI TEDARİKÇİSİ KONUMUNDA

UNICEF verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde düşük ve orta gelirli ülkelere 223,3 milyon doz aşı gönderen Pfizer, en büyük tedarikçi konumunda bulunuyor.

Yorumlar (0)