TEKNOFEST 2021'de SBÜ Rüzgârı Esti

TEKNOFEST 2021 Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 21-26 Eylül tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirildi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi TeknoTıp Kulübü üyelerinden oluşan BrugadAI takımı Biyoteknoloji ve İnovasyon Yarışması Fikir Kategorisinde üçüncü oldu.

BİLİM, TEKNOLOJİ 27.09.2021, 12:22 Ahmet Balcı
TEKNOFEST 2021'de SBÜ Rüzgârı Esti

Akademik danışmanlığını Doç. Dr. Ahmet İlker Tekkeşin’in yaptığı takımda, kaptan Sena Ertuğrul ile takım üyeleri Cemre Karabacak, Nur Pınar Zencirci ve Fatma Gül Bulut, festivalde önemli başarıya imza attı.

Projeleri hakkında bilgi veren Doç. Dr. Ahmet İlker Tekkeşin şu ifadeleri kullandı;

“Brugada sendromu (BS), ventrikül fibrilasyon nedeniyle ani kardiyak ölüme yol açabilen otozomol dominant aktarılan kalıtsal bir kalp hastalığıdır. Kalp kası hücrelerinde voltaj kapılı sodyum iyon kanalının α subunitini kodlayan, SCN5A genindeki mutasyon hastalığın yaygın nedenidir (Sarquella-Brugada vd., 2016). BS, genel popülasyonda ani kardiyak ölümün %4 ila %12'sinden sorumludur (Watanabe vd., 2016). Çoğu zaman, senkop (bayılma) veya ani kardiyak ölüm, BS’de ilk belirtidir (Wilde vd., 2002). Bu nedenle, BS hastalarına erken tanı konulması hayati önem arz etmektedir. Elektrokardiyografi (EKG) bulguları hem tanıda hem de hastalığın seyrini belirlemede en sık başvurulan yöntemdir. Tipik EKG bulgularının tanınması, BS hastalarında risk sınıflandırması yapılmasını sağlar.”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl yayımladığı tebrik mesajında, " Teknofest 2021’de Biyoteknoloji ve İnovasyon Yarışması Fikir Kategorisinde 3. olan SBÜ TeknoTıp Kulübü üyelerinden oluşan BrugadAI takımımızı ve danışman hocaları Doç. Dr. Ahmet İlker Tekkeşin’i tebrik eder daha büyük başarılarda buluşmayı dilerim.” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)