SBÜ Teknoparkında yapay zeka destekli iş güvenliği çözümleri geliştiriliyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) teknoparkında yerli yapay zeka destekli iş sağlığı ve güvenliği çözümleri geliştiriliyor. Geliştirilen teknolojiyle iş kazalarının en aza indirgenmesi hedefleniyor.

BİLİM, TEKNOLOJİ 17.11.2021, 12:30 17.11.2021, 09:41
SBÜ Teknoparkında yapay zeka destekli iş güvenliği çözümleri geliştiriliyor

Her 280 iş kazasının biri ölümcül risk taşıyor. Her gün 4,2 işçi hayatını kaybediyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre Türkiye'de 2018 yılında 430 bin 985 iş kazası yaşandı. Bu kazaların 1541’i ölümcül düzeyde gerçekleşti.

SBÜ TEKNOPARKINDA YAPAY ZEKA DESTEKLİ İŞ GÜVENLİĞİ ÇÖZÜMLERİ GELİŞTİRİLİYOR

İş kazalarını önlemek ve ölümcül düzeyde iş kazasını en aza indirmek için Sağlık Bilimleri Üniversitesi teknoparkında yerli yapay zeka destekli nesnelerin interneti ile iş sağlığı ve güvenliği çözümleri geliştirildi.

İş güvenliğinde kullanılan yapay zeka yöntemi ile kazaların en aza indirilebileceği ve ölümlü kaza sayısında düşüş yaşanabileceğini belirten Navbea genel müdürü Aziz Murat Dikmen, getirilen çözüm ile klasik yöntemler arasında ciddi fark olduğunu belirtti.

GİYİLEBİLİR SENSÖRLER İLE GÜVENLİK SAĞLANIYOR

Dikmen, “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin (İSİG) raporuna göre 2020 yılında iş kazasında hayatını kaybedenlerin sayısı en az 2427 oldu. Getirilen yapay zeka destekli çözüm, gerçek zamanlı konumlandırma sistemi ve giyilebilir sensörler ile işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği konuları başta olmak üzere endüstri 4.0 çözümleri sunuyor. Böylece iş kazalarının ve güvenlik ihlallerinin oluşmasına zemin hazırlayan birçok etmen ortadan kaldırılıyor” ifadelerini kullandı.

SİSTEM HES UYGULAMASI İLE DE ENTEGRE KULLANILIYOR

Covid-19 ile birlikte sistemin güncellendiğini ve Sağlık Bakanlığı’nın ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması ile entegre olduğunu dile getiren Aziz Murat Dikmen, çalışanların filyasyon çalışması kapsamında olup olmadığı konusunda iş yerini uyardığına da vurgu yaptı.

Dikmen, “Uygulama kişiye özel veriler taşıyan giyilebilir kart ya da sensörler yardımıyla çalışanları daha servis araçlarına binerken uyarır. Çünkü bu kartlara ‘’hayat eve sığar’’ uygulaması tanımlanmıştır. Çalışan eğer özel yaşantısında herhangi bir sebepten filyasyonda kalmış ise online olarak bu çalışma kartına taşınıyor. İster özel aracıyla gelsin ister servis ile iş yerine ulaşsın her noktada gerçek zamanlı konumlandırma sistemi ile kişinin sağlık durumuna göre yetkilinin uyarılması söz konusu oluyor." dedi.

TERMİK SANTRALDE UYGULANDI

Muğla, Yatağan’da bulunan termik santralde sistemin, Navbea’nın uygulanmaya başlandığını dile getiren Dikmen, “Türkiye’nin en büyük gerçek zamanlı konumlandırma projesi Yatağan Termik Santralinde hayata geçirildi. Yatağan Termik Santralinde 2500 çalışan ve tesise giriş yapan tüm misafirler gerçek zamanlı konumlandırma sistemi ile daha güvenli bir çalışma ortamına kavuştu. Tesiste herhangi bir nedenden oluşabilecek kaza sırasında her kişi online olarak takip edildiğinden düşme, hareketsiz kalma veya personel kartı üzerindeki acil durum butonu ile yardım isteyebilecek ve yeri anında saptanabilecek.

Dikmen, son olarak şunları kaydetti:

"Eğer çevresinde ya da ailesinden biriyle filyasyonda olduğu verisi varsa, sistem uyararak çalışanın tesise girmesini engelliyor. Ayrıca tesis ya da şirket içinde bir Covid 19 virüsü taşıyan çalışan olduğu tespit edilirse, anında o kişinin geriye dönük kimlerle filyasyonda bulunduğu gerçek verilerle raporlanabilir.”

Yorumlar (0)