Pfizer-BioNTech, 3. doz için onay istedi

ABD'de Covid-19 aşısı üreticisi Pfizer-BioNTech, aşının 3. doz güçlendiricisinin tüm 18 yaş üstü bireylere uygunluğu konusunda Gıda ve ilaç Dairesinden (FDA) onay talep etti.

BİLİM, TEKNOLOJİ 10.11.2021, 13:12 10.11.2021, 13:41
Pfizer-BioNTech, 3. doz için onay istedi

Yaşlı Amerikalılar ve virüse karşı savunmasız diğer gruplar, eylül ayından bu yana Pfizer-BioNTech aşısının 3. dozuna erişebiliyor.

3. doz aşı kampanyasını daha da genişletme zamanının geldiğini belirtmek amacıyla çalışmalarını sürdüren Pfizer-BioNTech firması, 10 bin kişi üzerinde yapılan çalışmasının ilk sonuçlarını FDA ile paylaştı.

3. DOZ KORUMAYI TEKRAR YÜZDE 96'YA ÇIKARIYOR

Çalışmada, güçlendirici dozun Covid-19 enfeksiyonuna karşı korumayı tekrar yüzde 96'ya çıkarabileceği sonucuna varılırken, yan etkilerin "ilk 2 dozda görülenlere benzer" olduğu belirtildi.

DAHA ÖNCE UYGUN GÖRÜLMÜŞ FAKAT ERTELENMİŞTİ

Biden yönetimi, başlangıçta tüm yetişkinler için güçlendiriciler öngörmüş ancak eylülde FDA'nın bilimsel danışmanlarının itirazı sonucu uygulama ertelenmişti.

FDA'nın tüm yetişkinler için Pfizer-BioNTech güçlendiricilerine yetki vermesi durumunda, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin, bunların nasıl kullanılacağına ilişkin önerilerde bulunması bekleniyor.

Yorumlar (0)